משאל עם היסטורי בטורקיה: כן או לא לרפורמות?

ראש הממשלה ארדואן עורך מבחן ראשון לבוחריו לקראת הבחירות, כש-50 מיליון טורקים יצביעו היום במשאל עם – בעד או נגד הרפורמות שהוא מציע להכניס בחוקה. באופוזיציה מתנגדים: הרפורמות ייחזקו את ארדואן, מפלגתו וממשלתו

הקרב על הרפורמה: בטורקיה צועדים היום 50 מיליון בני אדם לקלפיות, על מנת להצביע בעד או נגד השינויים שמנסה להכניס ראש הממשלה רג'ב טאיפ ארדואן בחוקה. הדיון החברתי סביב אישור הרפורמות הפך בשבועות האחרונים לזירת התנגחות בין הממשל הפרו-איסלאמי לאופוזיציה, שמנסה לשמור על אופייה החילוני של טורקיה.

הסקר האחרון שנערך במדינה מציג תוצאות שיכולות לעודד את אנשיו של ארדואן, למרות שסקרים שנערכו קודם לכן מנבאים תוצאות צמודות. ארדואן עצמו רואה בתוצאות המשאל כ"מבחן תמיכה" של הציבור הטורקי בממשלתו, ובמפלגת "הצדק והפיתוח" בראשה הוא עומד.

הרפורמות בעניינן נערך משאל העם, לפי ארדואן, נועדות "להפוך את המדינה לדמוקרטית יותר וקרובה יותר לחוקי האיחוד האירופי". האופוזיציה אמנם לא מטילה ספק בצורך בשינויים - אך רואה בכך ניסיון של ארדואן ואנשיו להשתלט גם על מערכת בתי המשפט.

ציפייה ודריכות באיחוד האירופי ובמזה"ת

מדובר ב-26 שינויים בחוקה, שמטרתם בסופו של דבר להחליש את כוחו של הצבא ולהכפיפו למשטר האזרחי. כאן גם טמונה המחלוקת, משום שהאופוזיציה מתנגדת למהלך. השינויים בחוקה קוראים גם לשינוי מבנה בית המשפט החוקתי והרכב השופטים בבית המשפט העליון. על פי ההצעה - גוף ממשלתי יפקח על בית המשפט, מה שיפחית את סמכותו של בית המשפט.

הקלפיות נפתחו ב-07:00 הבוקר, ותיסגרנה בשעה 16:00 אחר הצהריים. בטורקיה יודעים כי באיחוד האירופי וגם במזרח התיכון עוקבים בדריכות אחר תוצאות משאל העם.

רוצים לקבל עוד עדכונים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק