האולטימטום פג: האם הכומר הקיצוני מפלורידה ישרוף את ספרי הקוראן?

אירועי 11 בספטמבר יצוינו היום בארה"ב בחשש מפני מהומה, וזאת על רקע תפוגת האולטימטום שהציב טרי ג'ונס, הכומר הקיצוני מפלורידה, לאימאם של המסגד שעתיד לקום ב"גראונד זירו". "אם לא תתקשר אלי בתוך שעתיים", אמר מוקדם יותר ג'ונס, "אוציא לפועל את התכנית לשרוף את הקוראן". כזכור, זוכה תכניתו של ג'ונס לגינוי נרחב

היום יציינו ברחבי ארצות הברית את יום השנה לאירועי 11 בספטמבר והפיגוע בתאומים, אבל נראה שכעת את האמריקנים מטריד רק דבר אחד - האם טרי ג'ונס, המטיף הקיצוני הדתי מהכנסייה הקטנה בפלורידה, אכן יממש את האיום שלו לשרוף ספרי קוראן בטקס המוני שעשוי להצית מהומות בקרב המוסלמים?

כזכור, החליט ג'ונס על שריפת ספרי הקוראן כתגובה על הכוונה לבנות מסגד במתחם הגראונד זירו, המקום בו קרסו בנייני התאומים. אתמול בערב (שעון ישראל) הציב ג'ונס אולטימטום בפני האימאם של המסגד ואמר לו: "אם לא תיצור איתי קשר כדי שנדבר על הנושא בתוך שעתיים - אממש את האיום לשרוף את ספרי הקוראן". בינתיים האיום פג והאימאם לא הגיב ולא התקשר לג'ונס.

ככל שחולף הזמן, נראה כי מעשיו של ג'ונס לא זוכים לתמיכה בקרב המאמינים. "הוא יצא מדעתו", אמרה בתו של ג'ונס וביקשה כי יעזרו לאביה וימנעו ממנו לנקוט במעשה הטירוף.

יש לציין כי האימאם של המסגד הסכים בעבר להיפגש עם ג'ונס ואף ציין כי ייתכן שבסופו של דבר תבוטל התכנית להקים את המסגד במקום, עם זאת, ככל הנראה, לג'ונס זה לא מספיק. "האימאם אמנם הסכים להיפגש עם טרי", אמר פול, כומר נוסף בכנסיה של ג'ונס, "אבל אנחנו רוצים לדעת אם זה נכון שהוא הסכים להזיז את מקום בניית המסגד".

גינוי נרחב ברחבי העולם

שר החוץ של אירן מנושהר מותקי אמר שלשום כי התכניות בארה"ב להצית את ספר הקוראן הקדוש למוסלמים, הן "מלחמה" שתוכננה על ידי "הציונים", "בגלל כישלונותיהם במלחמות נגד המוסלמים".

"העולם לא היה חוזה בתקריות כאלו אם מעשים פוגעניים קודמים נגד האיסלאם היו זוכים למענה טוב יותר מממשלות המערב", הוסיף מותקי. "על האמריקנים להבטיח את זכויותיהם הבסיסיות של המוסלמים האמריקנים ולמנוע מעשים כאלו".

נשיא ארה"ב ברק אובמה גינה אף הוא לראשונה את יוזמתו של כומר מפלורידה להצית את הספר הקדוש - במחאה על בניית המסגד סמוך לאתר מגדלי התאומים, ה"גראונד זירו" במנהטן, ניו יורק.

"זה יעורר גיוס אדיר לאל-קעידה"

"הדבר עלול להצית אלימות רצינית במקומות כמו פקיסטן ואפגניסטן", אמר אובמה בהתייחסות ראשונה ליוזמה היותר משנויה במחלוקת. זה יכול להגביר את גיוסם של אנשים שיהיו מוכנים לפוצץ את עצמם בערים אמריקניות או אירופיות".

הוא הוסיף, "זה יעורר גיוס אדיר לאל-קעידה. אם הוא (הכומר) מקשיב, אני מקווה שהוא מבין שמה שהוא מציע לעשות מנוגד לחלוטין לערכים האמריקניים שלנו. שהמדינה הזו בנויה על רעיון החופש והסובלנות הדתית".

רוצים לקבל עוד עדכונים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק