הבכיר האנטישמי מתפטר - עם רב מכר

ת'ילו סאראזין אולי התבטא נגד היהודים, המוסלמים ובני המיעוטים הנוספים בגרמניה ועורר סערה - אבל זה לא מפריע לספר שלו לכבוש את מצעדי הספרים. דווקא האיש שעורר כל כך הרבה מחלוקת בגרמניה מעורר עכשיו שיח ציבורי באשר ליחס למיעוטים בחברה. היום הודיע הבכיר על התפטרותו בעקבות דבריו הקשים

ת'ילו סאראזין (AP)

מחיר האנטישמיות: חבר הבנק הגרמני המרכזי, שהתבטא בפומבי וכתב נגד היהודים והמוסלמים במסגרת ספר שהוציא, הודיע היום כי הוא עוזב את תפקידו במועצת המנהלים של הבנק המרכזי של גרמניה, "הבונדסבאנק".

הבנק המרכזי של גרמניה הוציא אמש הצהרה מיוחדת בנושא שהודיעה על הפיטורים. "ת'ילו סאראזין יעזוב את התפקיד בסוף החודש אחרי שהגיע להסכם עם הבנק", כתב נשיא הבנק אקסל וובר בהודעה.

חבר הנהלת הבנק עורר סערה ברחבי הגלובוס כאשר הסביר כי "ליהודים יש גן מסוים", וזאת במסגרת מסע יחסי הציבור לקידום ספרו "גרמניה מבטלת את עצמה". 

סאראזין לא חסך שבטו גם מהמוסלמים באירופה כאשר התבטא בחריפות גם נגדם. "הם לא רוצים או לא יכולים להשתלב בחברה", אמר לא פעם, כשהערותיו נגעו בעצב חשוף בחברה הגרמנית. קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ופוליטיקאים רבים נוספים קראו לפיטוריו המידיים בעקבות הדברים.

הספר "גרמניה מבטלת את עצמה" אזל מהמדפים

"השיח הציבורי גרם לבנק ולת'ילו סאראזין להפסיק את העבודה המשותפת החל מסוף החודש הקרוב", אמר יו"ר הבנק הגרמני. סאראזין יבקש בעצמו מנשיא גרמניה קריסטיאן וולף להשתחרר ממחוייבותיו למוסד הפיננסי. היחסים בין הצדדים הם כאלו שאינם מאפשרים להנהלה לפטר את סאראזין ישירות, ולכן עליו לפנות לנשיא.

עם זאת, גם המקרה הזה מוכיח שאין פרסום רע. הספר יצא לפני שבוע בלבד למדפים והפך במהירות לרב מכר. שיחת היום בגרמניה מאז הדברים היא היחס למיליוני המהגרים והשתלבותם בחברה, כשדבריו של סאראזין מהווים את מוקד השיח והבסיס לכל דיון בנושא.

בנוסף לסוגיות האנטישמיות הבולטות שמפיעות בספר, את מירב האש מושכים מיליוני המהגרים המוסלמים. הטענה המרכזית היא שקהילה המוסלמית שהולכת וגדלה בגרמניה לא מוכנה ללמוד את השפה הגרמנית או לאמץ נורמות ההתנהגות של החברה הגרמנית.