ניו זילנד מתעוררת לבוקר שאחרי רעידת האדמה הקשה

למרבה המזל, לא היו נפגעים בנפש ברעידת האדמה הקשה בקרייסטצ'רץ' שאירעה אתמול בערב, אבל את הנזקים לתשתיות ייקח עוד הרבה זמן לשקם. "צפויים לנו ימים קשים ואני לא אופטימי", אמר ראש העירייה בראיון לטלוויזיה המקומית. למרות הכל, בזכות תקני בנייה נוקשים, דווקא הבניינים המרכזיים באזור שרדו את רעש האדמה הקשה

רעידת אדמה בעוצמה של 7.1 בסולם ריכטר הפתיעה אתמול את תושבי העיר קרייסטצ'רץ', העיר הגדולה באי הדרומי של ניו זילנד. הבוקר, ביטלו אנשי הרשויות את חופשת יום הראשון שלהם, יצאו לראות את ההרס שהותירה אחריה הרעידה הראשונה במקום ב-80 השנים האחרונות וכעת הם מתכוננים לשקם את האזור מאחד האסונות הגדולים שידע לאחרונה.

למרבה המזל, לא היו נפגעים בנפש בעיר שמוקפת בהרבה מאוד ישובים קטנים וכלל לא צפופים. עם זאת, נגרם נזק גדול לתשתיות, כשקווי המתח קרסו, רבים מהכבישים נהרסו ומשאבות המים יצאו מכלל שימוש - באופן שידרוש לפי מומחים זמן רב לשיקום.

ראש העירייה: "אני לא אופטימי"

על פי ההערכות הראשוניות, שיקום הנזקים שגרמה הרעידה יעלה למדינה כמיליארד דולרים וחצי. עם זאת, הסכום הגבוה לא מרתיע את הניו זילנדים, שטוענים שמערכת הכספים במדינה תתמודד בלי בעיה מיוחדת עם העלות של תיקון הנזקים. עוד מבטיחים במדינה, כי עבודות השיפוץ יחלו במהרה.

בניו זילנד מדגישים היום שבזכות הקריטריונים המחמירים לבנייה, שנועדו למנוע נזק רב באסונות טבע מן הסוג הזה, דווקא המתקנים המרכזיים בעיר - הגשרים, בנייני הממשל והמגורים, נמל התעופה, האוניברסיטה והאצטדיון שאמור לארח בשנה הבאה את אליפות העולם ברוגבי - כל אלה לא ניזוקו כמעט כלל.

"צפויים לנו כמה ימים קשים ואני לא אופטימי", אמר לעומת זאת ראש העירייה בוב פרקר, בראיון לטלוויזיה הניו זילנדית. בינתיים, יישאר היום מרכזה של קרייסטצ'רץ' סגור לתנועה ולעסקים, כשהממשלה במדינה מכריז על מצב חירום, לפחות עד סיום העבודות הראשוניות בעיר.