ישראל: "דבריו של הנציב - חמורים"

לאחר שאתמול הודח מתפקידו חבר הנהלת הבנק הגרמני, מתבטא שוב בכיר אירופי באופן שנוי במחלוקת. הפעם זהו שר המסחר של האיחוד האירופי, שאמר כי "אין להמעיט בערך הכוח הרב שיש ליהודים בפוליטיקה בארה"ב". לאחר מכן הסביר שדבריו הובנו שלא כהלכה. משרד החוץ הישראלי: "ישראל דוחה את דבריו החמורים"

קארל דה חוחט. ארכיון (AP)

משרד החוץ מגנה הערב בחריפות את דבריו של נציב המסחר באיחוד האירופי, קארל דה חוחט, שאמר אתמול דברים שנויים במחלוקת על תפקידם של היהודים בפוליטיקה בארצות הברית.

"ישראל דוחה את דבריו החמורים של הנציב דה חוחט", אמר מנהל המחלקה לתקשורת ישראלית במשרד החוץ, יוסי לוי. "אנו מברכים על התנערותה של נציבות האיחוד האירופי מן הדברים שפורסמו, ורואים בחיוב את העובדה כי מר דה חוחט התנצל עליהם והבהיר כי לאנטישמיות אין מקום בעולמו".

מוקדם יותר היום פרסמנו כי האיחוד האירופי הרחיק עצמו מההתבטאות שנויה במחלוקת שאמר אמש שר המסחר של האיחוד, קארל דה חוחט. ארגונים יהודים באירופה כינו את ההתבטאות "חיזוק לאנטישמיות".

"אין להמעיט בערך הלובי היהודי"

דה חוחט, בן 56, אמר בראיון אתמול רדיו הבלגי כי "לובי יהודי" צבר כוח רב בפוליטיקה בארצות הברית, וכי "אין להמעיט בערך הדבר".

"אלו התבטאויות אישיות שאינן מבטאות את השקפת האיחוד האירופי", אמר אחד מדוברי האיחוד.

הקונגרס היהודי האירופי קרא לדה חוחט להתנצל. "זה חלק מטרנד מסוכן של הסתה נגד יהודים ונגד ישראל באירופה, ויש לעצור אותו", אמר נשיא הקונגרס, משה קנטור.

דה חוחט אכן שחרר הצהרה היום, בה אמר כי הוא מצטער שדבריו פורשו שלא כהלכה. "לא התכוונתי בשום דרך לפגוע או למתוח סטיגמה על הקהילה היהודית. אני רוצה להבהיר שלאנטישמיות אין כיום מקום בעולם, והיא נוגדת באופן הבסיסי ביותר את ערכינו האירופיים".

אתמול: הודח חבר ההנהלה בבנק הגרמני שהתבטא באנטישמיות

הבנק המרכזי של גרמניה החליט אתמול להדיח את חבר ההנהלה הבכיר בבנק ת'ילו סראצין, אשר התבטא באופן אנטישמי ואמר כי "ליהודים יש גן מסוים" - כך דיווח העיתון הגרמני "ברלינר צייטונג".

ההתבטאות עוררה סערה ציבורת בגרמניה, עד כדי כך שההחלטה על הדחתו התקבלה פה אחד. אקסל וובר, נגיד הבנק המרכזי של גרמניה, גינה את דבריו של סראצין וכמובן תמך בהדחתו. ההערכות הן כי סרזין יערער על ההחלטה, כך שבסוגיה יכריע נשיא גרמניה כריסטיאן וולף.

סראצין התבטא לא רק נגד היהודים אלא גם נגד המהגרים המוסלמים והילודה הגבוהה בקרב הטורקים המתגוררים בגרמניה. באשר ליהודים הוא אמר ש"יש להם גן מסוים", וכך גם לצרפתים ולבסקים.

שעות לאחר ההדחה שוחח נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, עם עמיתו הגרמני וובר והביע את הערכתו ותמיכתו במהלך.

רוצים לקבל עוד עדכונים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק