ארה"ב בכוננות לקראת פגיעת הוריקן "ארל"

30 אלף מתושבי החוף המזרחי כבר פונו מבתיהם לקראת הגעתה של סופת ההוריקן ארל. הסופה בעוצמה של 4, כשהרמה הגבוהה ביותר היא 5. מיליונים צופים בתחזית בחשש

ארל בתמונת לווין (AP)

סופת ההוריקן ארל מתקרבת לחוף המזרחי במהירות והקהילות שחיות מקרוליינה הצפונית עד ניו אינגלנד צופות בתחזית מזג האוויר בחשש כבד. הסופה אמורה להכות בחופיה המזרחיים של ארצות הברית היום אחר הצהריים (שעון ישראל) ומיליוני בני אדם יכולים למצוא עצמם בשיטפונות, בעין הסופה בעלת פוטנציאל הנשק העצום.

הנופשים הרבים בחופי קרוליינה הדרומית כבר עזבו את החוף ונעו, בהוראת הרשויות לפנים הארץ. מושלי קרוליינה הצפונית, וירג'יניה ומרילנד הכריזו על מצב חירום במדינות ופעילי סביבה פינו מרבצי צבי ים מהחוף למקום מבטחים. ספינות חיל הים שעוגנות מול החופים נכנסו בשעות האחרונות לנמלי הבית.

בימים האחרונים תושבי המדינות אגרו מצרכי מזון למקרה של שיטפונות שישבשו את החיים בחוף המזרחי. גם בערים ניו יורק ובוסטון חוששים מהסופה.

עשרות אלפי תושבים בחוף המזרחי כבר פונו

החזאים אומרים שהסופה צפויה לחלוף סמוך לחופים, אך היא עשויה לפסוח על ישובי החוף המזרחי. אולם חמש שנים אחרי טראומת הוריקן קתרינה, האמריקנים לא לוקחים סיכונים מיותרים. אם הסופה תכה באזור מיושב היא עלולה להפוך קטלנית מאוד. "ההבדל בהשפעת הסופה תלוי בצפיפות היישובים במקום בו היא מכה - ולא רק בעוצמה", אמר החזאי פיטר קראון מרשת פוקס האמריקנית.

על פי התחזית האחרונה, ארל היא סופה אדירה ברמה 4 שנושבת במהירות של יותר מ 200 קמ"ש. נציין כי הרמה הגבוהה ביותר של סופת הוריקן היא 5.

כבר יותר מ-30 אלף בני אדם תושבי האי האטרס הונחו להתפנות מבתיהם, אך רבים מהם בחרו להישאר. "אני מודאגת שלא אצליח לשוב לביתי", אומרת הת'ר, תושבת האיים. "אני מעדיפה להיתקע כאן בבית מלהיות מנותקת ונתונה לחסדי הרשויות".

5,000 תיירים פונו מחופי דרום קרוליינה, עכשיו הם מביטים על התחזית בדאגה, עוקבים אחרי מסלול ההתקדמות של ארל.