דאגה באנטארקטיקה: החום מגיע לשיא

שני נתוני מדידה מהשבוע שעבר באנטארקטיקה מעידים על האצה בתהליך ההתחממות שעוברת היבשת הדרומית. אומנם לא מדובר בטמפרטורות שנמדדו בפנים היבשת אלא בתחנות מדידה שנמצאות בארכיפלג מצפונה לו, אך יותר מ-17 מעלות ועלייה מדאיגה בהמסת הקרחונים אינם סימן מבשר טובות עבור האקלים בכדור הארץ

בתחנת "אספרנסה" שבקצה הצפוני של היבשת הקפואה אנטארקטיקה נמדדה בשבוע שעבר הטמפרטורה הגבוהה ביותר שתועדה אי פעם בקוטב הדרומי: ב-24 במרס קלטה התחנה טמפרטורה חסרת תקדים של 17.5 מעלות צלזיוס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השבוע ציינו בעולם את יום השנה ה-20 לגילוי החור הראשון בשכבת האוזון. באופן טבעי התמקדו מומחי אקלים רבים במקום שבו הורגשה ההתחממות הגלובלית יותר מכל - באנטארקטיקה. מתברר ששתי תחנות מדידת אקלים בקוטב הדרומי רשמו נתונים שמעידים על האצה בשינויי האקלים.

המדידה המבהילה נערכה יום אחד בלבד לאחר שאתר Weather Underground דיווח על שיא של 17.4 מעלות שנמדד בתחנת מזג אוויר סמוכה ב-Marambio Base. השיא הקודם, שעמד על 17.1 מעלות, נמדד באספרנסה ב-1961.

אז האם באמת מדובר בטמפרטורה הגבוהה ביותר שנמדדה באנטארקטיקה? תלוי את מי שואלים. כריסטופר ברט, איש Weather Underground טוען כי שתי התחנות המדוברות נמצאות מחוץ לגוף היבשת עצמו. מדובר באזורים המחוברים ליבשת על ידי ארכיפלג קפוא בשם "חצי האי האנטארקטי". אם מתייחסים לאנטארקטיקה כפנים היבשת בלבד, אז הטמפרטורה החמה ביותר שנמדדה בה אי פעם היא 15 מעלות צלזיוס, ב-1974.

מחקר שפורסם השבוע בכתב העת Science מצא כי מדפי הקרח ביבשת איבדו מנפחם בעשור האחרון 70% יותר לעומת העשורים האחרונים. אם הנתונים הללו מדויקים, ובלי קשר למדידות בשתי התחנות המדוברות, הרי שמדובר במגמת התחממות מדאיגה.