מנהל הבנק הגרמני נגד היהודים: "יש להם גן מסויים"

אנטישמיות בגרמניה 2010: גרמניה סוערת בעקבות התבטאותו של מנהל הבנק הגרמני המרכזי בעיתון מקומי, לרגל פרסום ספרו החדש. "כל היהודים חולקים גן מסויים, שמבדיל אותם", אמר והקפיץ מיד את המערכת הפוליטית ואת הקהילה היהודית במדינה

ת'ילו סאראזין. כלכלן וגזען (AP)

70 שנים אחרי, שבים להישמע קולות המזכירים תקופה אפלה בהיסטוריה: גרמניה סוערת בעקבות התבטאות אנטישמית של מנהל הבנק הגרמני המרכזי, בראיון שהעניק לקראת יציאתו לאור של ספר חדש שכתב. "כל היהודים חולקים גן מסויים", כתב שת'ילו סאראזין בספרו - ומיד הקפיץ את המערכת הפוליטית ואת הקהילה היהודית בגרמניה.

"גם הבסקים חולקים גן מיוחד שמבדיל אותם", אמר סאראזין, בהמשך להתבטאות האנטישמית הקשה. שרי החוץ וההגנה בגרמניה מיהרו לגנות את ההתבטאות, ואמרו כי מנהל הבנק המרכזי חרג מהמוסכמות בהערותיו נגד היהודים. מצדו, הבהיר סאראזין כי ההערות לא נאמרו על רקע גזעני - אך מתברר כי בעברו כבר התבטא נגד מהגרים מוסלמים - ערבים וטורקים, לגרמניה.

הקהילה היהודית בגרמניה: "לא נסבול הערות אנטישמיות"

"אין מקום במרחב הפוליטי לאמרות גזעניות ואנטישמיות", אמר שר החוץ ווסטרוולה. "יש גבול לכל פרובוקציה וחבר הנהלת הבנק של גרמניה בהחלט חרג מהמותר בדברים שנאמרו שלא במקום".

שטפאן קרמר ומיכאיל פרידמן, מראשי הקהילה היהודית בגרמניה מתחו אף הם ביקורת קשה על דבריו של הבכיר הגרמני. "מי שמנסה לאפיין יהודים על ידי הגנים שלהם, רדוף בשיגעון גזעני", אמר קרמר. השניים גינו בחריפות את ההתבטאות, והדגישו כי אל לה לגרמניה לסבול אמרות שכאלה.

אפרים זורוף, מנכ"ל מרכז ויזנטל בירושלים ומי שמכונה "אחרון ציידי הנאצים", לא ממהר לקפוץ למסקנות. "חייבים להיות זהירים", אמר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "יכול להיות שהכעס עליו נובע בעיקר מהעובדה שהוא התבטא בעבר בצורה גזענית נגד מוסלמים".

"על פני הדברים, ישנו בסיס מדעי לדברים שהוא אמר", הוסיף זורוף. "מעניין שהמחקר הגנטי מאשר את הבסיס היסטורי של העם היהודי. אבל אם הוא התכוון לדברים בצורה גזענית, כמובן שצריך לצאת חוצץ נגד התבטאויות כאלה. מאוד עצוב שאדם במשרה כל כך חשובה מתבטא ככה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק