צפו: שיגור הטיל האירני החדש

האירנים ממשיכים במירוץ החימוש: באירן מדווחים היום כי שיגרו בהצלחה טיל קרקע-קרקע חדש לטווח קצר בשם "פאתח 110". "הטיל הזה מדוייק יותר מקודמיו", אמר היום שר ההגנה האירני. צפו בתמונות מהניסוי

ממשיכים במירוץ החימוש: אירן ערכה היום ניסוי מוצלח בטיל קרקע-קרקע חדש לטווח קצר בשם "פאתח 110". בתמונות ששודרו בכלי התקשורת האירניים תועד הניסוי, ובו נראה הטיל משוגר באזור מדברי.

על פי נתונים שפורסמו בערוץ האירני המשדר בשפה האנגלית, עולה כי מדובר בטיל שאורכו תשעה מטרים וששוקל 3,500 ק"ג. הוא מסוגל להגיע לטווח של 193 קילומטרים, והוא מונע בדלק מוצק. זהו פיתוח שלישי של הטיל - שקיים כבר מספר שנים בצבא אירן.

בשבוע אחד: הכור, המל"ט והספינות

"הטיל הזה מדוייק יותר מקודמיו", אמר היום שר ההגנה האירני אחמד וחידי. "הוא מגביר את היכולת הטילית של צבא אירן באופן משמעותי".

בשבוע אחד הציגה אירן שלל יכולות טכנולוגיות חדשות, ראשיתן בכור הגרעיני בבושהר שנחנך בסוף השבוע שעבר. בהמשך השבוע הוצג המל"ט האירני הראשון ושלשום הוצג  קו ייצור של שני כלי שייט המסוגלים לשאת טילים ומשגרי רקטות.

האירנים כהרגלם הזהירו שיגיבו בחריפות על כל פגיעה במתקן הגרעיני שלהם. "אנחנו לא מודאגים מהתקפה עלינו, אנו ערוכים לכך. אויבינו יודעים היטב מה תהיה תגובתנו: הסטירה תהיה כואבת וחזקה", הזהיר בסוף השבוע הנשיא אחמדינג'אד בראיון לעיתון הקטארי "א-שרק".

בארצות הברית, מאידך, ניסו להרגיע ולהפחית בחשיבות של הפעלת הכור האירני. דובר מחלקת המדינה האמריקנית, דרבי הולדיי, אמר כי "הכור בבושהר ממחיש שאם שאיפות אירן הן אזרחיות, אז היא לא זקוקה ליכולת העשרה עצמית, הכור נועד לספק אנרגיה גרעינית לצרכים אזרחיים, ואיננו רואים בו איום של הפצת נשק גרעיני".

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא הגרעין האירני? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק