ראש חזיר הושלך על בית כנסת בליטא

האנטישמיות בליטא שוב מרימה ראש, והפעם - בדמות של חזיר. חוקרי המשטרה בווילנה בודקים מי עומדים מאחורי השלכת ראש של חזיר על אחד מבתי הכנסת הגדולים בעיר. "מדובר במעשה נאצי שמנסה להעליב את הרגשות הדתיים והאתניים של היהודים בליטא", אמר הרב הראשי של הקהילה היהודית בקובנה. צפו בתמונות

מתקפה ניאו-נאצית ואנטישמית על בית כנסת בווילנה: ביום שבת האחרון הושלך ראש של חזיר לעבר אחד מבתי הכנסת הגדולים בבירת ליטא, והיום משחררים ראשי הארגונים היהודיים במדינה הודעת גינוי.

"הקהילה היהודית בליטא רואה את הפרובוקציה הזאת בחומרה", אמר רבה הראשי של הקהילה בקובנה, חיים בורשטיין. "מדובר במעשה נאצי שמנסה להעליב את הרגשות הדתיים והאתניים של היהודים בליטא", הוסיף בורשטיין.

"יש לטפל בתקרית הזאת כמו במתקפה על כל המאמינים באשר הם, ולא רק יהודים", אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP סימונס גורביציוס, אחד הבכירים בקהילה היהודית המקומית. "אנחנו מקווים שהחברה הליטאית תדע לגנות את המעשה הזה ומעשים אנטישמיים נוספים ולא תישאר אדישה", הוסיף גורביציוס.

במשטרה המקומית מסרו כי נפתחה בנושא חקירה מקיפה וכי הם אינם מקלים ראש במעשים מן הסוג הזה. כמו כן, נמסר כי עד כה לא נעצרו חשודים במעורבות למעשה.

בחודש מאי: צעיר חרדי נרצח בקייב

רק לפני ארבעה חודשים נרצח בעיר קייב שבאוקראינה צעיר המשתייך לארגון חב"ד, וגופתו בותרה לעשרות חלקים. מהמשטרה המקומית נמסר כי ככל הנראה נרצח הצעיר על רקע אנטישמי. אתר כיכר השבת דיווח כי הנרצח הוא בחור ישיבה חרדי בן 25, הלומד בקייב. הוא נרצח ביום הולדתו של הצורר הנאצי אדולף היטלר.

"מדובר באירוע מאוד חמור", אמר אז יעקב זילברמן, מאנשי הקהילה. "מדובר בבחור שיצא קצת לעשות עסקים". רק לאחר שלא יצר קשר התחילו אנשי הקהילה בקייב ברר היכן הוא. "במהלך הבירורים, נודע לנו שהוא נרצח. הפעלנו מיד את המשטרה והבחור נמצא באחד מפרברי קייב, ללא רוח חיים".