עץ הערמונים המפורסם של אנה פרנק קרס

אחרי שבמשך שנים התנהל מאבק סביב נושא גדיעתו של עץ הערמונים המפורסם של אנה פרנק, היום הכניע אותו מזג האוויר והוא קרס על גדר בסמוך לבית. למרבה המזל, איש לא נפגע בנפילת העץ ש"כיכב" ביומנה של הנערה שכתבה עליו רבות. בכך מסתיימת לה תקופה נוספת בהיסטוריה של הילדה היהודייה המפורסמת בהיסטוריה

סוף לסמל: עץ הערמונים הענק בפתח ביתה של אנה פרנק שבאמסטרדם, זה שאף מוזכר ביומן של הנערה היהודייה שברחה מזרועות המשטר הנאצים, קרס היום תחת הרוח החזקה. העץ העתיק הצליח לשרוד שנים רבות לאחר מותה של פרנק.

עץ הערמונים הפך בשנים האחרונות לגורם שנוי במחלוקת בין אלו שרצו לעקור אותו לבין אחרים שהתעקשו שיש לו חשיבות היסטורית. היום, כאמור, אמר הטבע את שלו והעץ קרס תחת הרוח החזקה.

איש לא נפגע בקריסתו של העץ שעמד איתן באמסטרדם ב-150 השנים האחרונות. למרבה המזל, נפל עץ הערמונים על גדר ולא על הבית עצמו, שהפך עם השנים למוזיאון שמושך אליו בכל שנה מיליוני תיירים.

העץ ששווה הרבה כסף

פרנק נרצחה על ידי המשטר הנאצי במחנה הריכוז ב-1945. במאי 1944, באחת הרשומות האחרונות ביומנה, היא סיפרה על עץ הערמונים היפה. "עץ הערמונים שלנו פורח במלוא הדרו. הוא מלא בעלים ויפה עוד יותר ממה שהיה השנה שעברה", היא כתבה. זמן קצר אחרי שכתבה את הדברים היא הוסגרה לידי אנשי המשטר הנאצי.

עם השנים, נדבק העץ במחלות שונות ופטריות החלו לזהם אותו. ב-2007 תכננו אנשי המוזיאון לגדוע את העץ, בגלל הטענה שהוא מסכן את באי המקום, אבל התכנית מעולם לא יצאה לפועל.

לעומתם, סברו אנשי השדולה למען העצים באמסטרדם כי העץ יכול לחיות עוד עשרות שנים. הם תכננו להעביר אותו למרכז מיוחד כשחלקים ממנו כבר עולים למכירה פומבית באתרי אינטרנט וצוברים הצעות קנייה במחירים גבוהים מאוד. עם זאת, הוויכוח בין אוהבי העצים לאנשי המוזיאון כבר אינו רלוונטי יותר, אחרי שהעץ קרס באופן טבעי ובכך סיים תקופה נוספת בהיסטוריה.

רוצים לקבל עוד עדכונים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק