צפו: אירן חוגגת את הפעלת הכור הגרעיני

למרות הסנקציות והלחצים, החלו הבוקר מהנדסים אירנים ורוסים להטעין דלק בכור בבושהר - והמדינה כולה צוהלת על ההישג ההיסטורי. "זו זכותנו להעשיר אורניום לאיזו רמה שנצטרך", אמר סגנו של נשיא אירן, ואחמדינג'אד עצמו כבר מאיים על מי שיתקוף באירן: "אפשרויות התגובה שלנו יכללו את העולם כולו". כך זה נראה

ציון דרך היסטורי עבור תוכנית הגרעין של אירן - בסיוע רוסיה: מהנדסים אירנים ורוסים החלו היום להטעין דלק בכור הגרעיני האירני הראשון, בעיר בושהר. אף על פי שמדובר בכור להפקת חשמל לצרכי שלום, הרי שאירן הוכיחה היום כי היא ממשיכה לצעוד קדימה עם תכנית הגרעין שלה למרות הסנקציות שהאו"ם והעולם מטילים עליה.

משאית ראשונה ובה דלק שנלקח מאתר אחסון יצאה הבוקר ל"בריכת" דלק בתוך הכור. במהלך 10 הימים הקרובים, 80 טונות של דלק גרעיני יועברו לתוך האתר ואז לתוך הליבה הגרעינית עצמה. לאחר הטענת הדלק, יעברו עוד כחודשיים לפני שהכור יתחיל לייצר חשמל לערים האירניות.

באירן דוחים את הטענות לפיהן בכוונתם לפתח נשק גרעיני, ואומרים כי הכוונה היא רק לייצר חשמל בעזרת המתקנים הגרעיניים. למרות זאת, המערב ממשיך להיות מודאג מהצהרת האירנים על בניית 10 מתקני העשרת אורניום חדשים, למרות הסנקציות של האו"ם.

אחמדינג'אד על תקיפה באירן: "האפשרויות שלנו יכללו את העולם כולו" 

הטלוויזיה האירנית שידרה היום תמונות בשידור חי, של ראש התכנית הגרעינית האירנית וסגנו של אחמדינג'אד, עלי אכבר סאלחי, יחד עם שותפו הרוסי צופים במוטות הדלק נכנסים לבניין הכור. "הצלחנו במשימה למרות המערב, למרות כל הלחץ, הסנקציות והקשיים שאומות המערב מערימות עלינו, אנו חוזים כעת בתחילת סמלה הגדול ביותר של פעילות השלום הגרעינית האירנית. תקיפה של המתקן הזה תהווה פשע", אמר סאלחי.

"אמרנו בעבר שוב ושוב: אין בכוונתנו להעשיר את כל האורניום שברשותנו לרמה של 20 אחוזים". הוסיף סאלחי. "נעשיר אורניום בדיוק לפי צרכינו. אין לנו שום כוונה להמשיך להעשיר אורניום ל-20 אחוזים, למרות שלפי אמנות ה-NPT וסאב"א, זו זכותנו להעשיר אורניום לצרכי שלום לאיזו רמה שנצטרך".

בד בבד להשקת פעילות הכור, נשיא אירן אחמדינג'אד כבר מאיים על מי שיתקוף את ארצו. "האפשרויות שלנו יהיו בלתי מוגבלות ויכללו את העולם כולו", אמר אחמדינג'אד בראיון לעיתון הקטארי "א-שרק", והוסיף כי "יש מי שחושבים לתקוף את אירן, בעיקר ביישות הציונית, אבל אני לא חושב שאדוניהם האמריקנים יאפשרו להם את זה".

"רוסיה תירשם בזהב בהיסטוריה של הרפובליקה האיסלאמית של אירן"

הכור הגרעיני בבושהר. צילום ארכיון (רויטרס)
רוסיה, שסייעה לסיים את בניית המפעל, התחייבה לשמור שהדלק הגרעיני לא ינוצל לצרכי מלחמה. לאחר שנים של דחיות בסיום הפרויקט, רוסיה אומרת היום כי היא מאמינה שהכור בבושהר הוא חיוני כדי לשכנע את אירן לשתף פעולה עם המאמצים הבינלאומיים להבטיח שהיא לא תפתח פצצת אטום.

"האירוע הזה חשוב עבורנו מכיוון שרוסיה הצליחה למלא אחר כל ההתחייבויות שנטלה על עצמה", אמר ראש סוכנות הגרעין הרוסית, סרגיי קיריינקו, שהשתתף היום בחניכת הכור בבושהר. "לדעתנו, לכל מדינה שפועלת בהתאם לנהלי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ונוקטת צעדי בטיחות - יש את הזכות להשתמש באנרגיה גרעינית לצרכי שלום".

ארה"ב, למרות שבאופן רשמי כבר אינה מתנגדת להפעלת הכור, אינה מסכימה לצעדיה של רוסיה ואומרת שאירן לא צריכה להיות מתוגמלת בזמן שהיא ממשיכה להפר את דרישות האו"ם לעצור את העשרת האורניום, תהליך בו מופק דלק לתחנות כוח - שגם יכול לשמש כדלק גרעיני.

רוצים לקבל עוד עדכונים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק