שוודיה ביטלה את הצו נגד מייסד "וויקליקס"

משרד התובע השוודי הודיע כי צו המעצר באשמת אונס ובהטרדה נגד ג'וליאן אסנג', מייסד אתר "וויקיליקס" שהתפרסם כשהפיץ ברשת אלפי מסמכים מסווגים של צבא ארה"ב - בוטל, כל זאת שעות ספורות לאחר שהוצא הצו. "אין סיבה לחשוד שאסנג' ביצע אונס", אמרה התובעת בשוודיה

ג'וליאן אסנג'. חשוד (חדשות 2)

שעות ספורות לאחר שמייסד אתר "וויקיליקס", ג'וליאן אסנג', מי שגרם לסערה בארה"ב בעקבות פרסום אלפי מסמכים צבאיים סודיים בנושא המלחמה באפגניסטן, הואשם בשוודיה באונס ובהטרדה - ביטלו השוודים את צו המעצר נגדו.

לטענת התביעה בשוודיה, צו המעצר שהוצא היה מבוסס על האשמה חסרת יסוד. "אני לא חושבת שיש סיבה לחשוד שאסנג' ביצע אונס", אמרה אווה פין, התובעת הכללית השוודית.

אסנג' עצמו הכחיש את החשדות נגדו. הוא פירסם הודעה בעמוד הטוויטר של 'וויקיליקס', בה נאמר: "להאשמות האלה אין בסיס, והוצאתם בעיתוי הזה היא מדאיגה במיוחד".

אסנג', במקור אוסטרלי, היה בשוודיה בשבוע שעבר כדי לדון בעבודתו ובכוונתו לפרסם פרטים נוספים מהמלחמה באפגניסטן. יש לו קשרים קרובים עם המדינה הנורדית, ונאמר של"וויקיליקס" יש כמה שרתים שם.

"אנו יכולים לאשר שהוא מבוקש. הוא הואשם אמש. ההאשמה היא חשד לאונס", אמרה מוקדם יותר קארין רוסנדר, מנהלת התקשורת של משרד התובע של שוודיה. "אישום אחד הוא בגין אונס והשני בגין הטרדה", אמרה אך סירבה לתת פרטים נוספים.

אסנג', שמיקומו הנוכחי אינו ברור, אמר לעיתון השוודי "דגנס נייהטר", בדואר אלקטרוני, כי המשטרה לא יצרה עמו קשר. "למה האישומים האלה מופיעים עכשיו, זו שאלה מעניינת. המשטרה לא יצרה עמי קשר. ההאשמות האלו שקריות", אמר.

חייל בן 22 הדליף ל"וויקיליקס" אלפי מסמכים

האדם שככל הנראה אחראי להדלפת הענק שפורסמה באתרו של אסנג' הוא חייל אמריקני בן 22 בלבד מפוטומק, מרילנד. האנליסט הצבאי חשוד בהדלפת כמות אדירה של מסמכים שחשפו פרטים רבים על המלחמה באפגניסטן ומוות של אזרחים שם.

מומחה המודיעין הצבאי בראדלי מאנינג, בן 22 בלבד, חשוד שהוריד מאות אלפי מסמכים ממחשבי צבא ארה"ב. על פי החשד, מאנינג יצר קשר עם האקר בשם אדריאן לאמו וטען בפניו ששמר קבצים ברמת ביטחון גבוהה על דיסקים, אותם הוא מוכן למסור לאתר "וויקיליקס". מאנינג, לדברי ההאקר לאמו, העמיד פנים שהוא "צורב דיסקים של ליידי גאגא" וכך הצליח להעביר את ההדלפה בשלום.

אתר "וויקיליקס", יצא קצת פחות צדיק מההאקר, ואנשיו בראשותו של המייסד ג'וליאן אסנג' פרסמו את המידע המודלף וגרמו לפאניקה בצבא.

"קלינטון תחטוף התקף לב"

"הילארי קלינטון ועוד כמה אלפי פוליטיקאים ברחבי העולם עומדים לחוות התקף לב כשהם יתעוררו בוקר אחד וימצאו ארכיון שלם של מדיניות חוץ מסווגת נגיש, והציבור יכול למצוא אותו", אמר מאנינג ללאמו, לטענתו. ההאקר יצר קשר עם צבא ארה"ב ומאוחר יותר פגש נציג של הצבא בסניף "סטארבאקס", שם מסר לו תדפיסים של שיחותיו עם מאנינג.

האנליסט הסורר כבר הואשם בעבר בהדלפה אחרת של סרטון וידאו מסווג שצולם מתא הטייס של מסוק צבאי, מוקדם יותר החודש. בסרטון נראו חיילים אמריקניים צוחקים, כשהם יורים באזרחים אפגניים ובשני עיתונאים בקרב יריות בבגדד ב-2007.

לפי הדיווחים, מאנינג עצור כעת בבית סוהר צבאי בכווית לאחר שנשלח מעבר לגבול עירק, שם שירת.  הוא עומד בפני משפט ואם יימצא אשם - צפוי לו עונש מאסר ממושך. ההאקר לאמו מאמין שמאנינג לא עבד לבדו, כי לדבריו "אין לו את המיומנות הטכנולוגית" לבצע את איסוף והדלפת המסמכים.

רוצים לקבל עוד עדכונים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק