"רשימות פרי": הציל אלפים בשואה

הגיבור שנשכח: עיתונאי אמריקני הציל 4,000 יהודים מזרועות המוות של המשטר הנאצי וסייע בהצלת חלק מהמוחות היהודים המבריקים ביותר בתחום האומנות והספרות לניו יורק. עכשיו נחשפת רשימת הנוסעים על ספינת ההצלה שארגן ויצאה ממרסיי לניו יורק

ווריאן פרי (טלגראף)

"רשימות פרי": למרות ששמו אינו מוכר לרובנו, ווריאן פרי 4,000 יהודים בתקופת השואה. האיש שמכונה "אוסקר שינדלר האמריקאי" סיקר את עלייתו לשלטון של היטלר, וחזר לארצות-הברית כדי לגייס תרומות להצלתם של יהודי אירופה.

מעט ידוע על האיש שהציל כמה מהמוחות המבריקים של המאה הקודמת. ביניהם ניתן למצוא את האומנים מארק שגאל, מרסל דה-שאמפ, מקס ראנסט ואנדרה ברטון. גם האנתרופולג קלאוד לוי שטאוס, חתן פרס נובל לספרות אוטו מאירוף, המתמטיקאי ג'ק הדמארד והסופר פראנץ וורפל ניצלו בזכותו.

הפרטים על פרי החלו להיחשף רק בשנים האחרונות. מדובר בבוגר אוניברסיטת הרווארד שעבד עבור עיתון אמריקאי באירופה. הוא חזר לניו-יורק והקדיש עצמו לגיוס תרומות וסיוע למען היהודים באירופה והבאתם למקלט בארצות הברית. פרי גיבש רשימת נוסעים, אותם העלה על ספינה מנמלי אירופה לניו-יורק. הוא שיתף פעולה עם ארגון ההתנגדות הצרפתי במספר פעילויות שנועדו להציל יהודים ולהבריחם מאירופה.

בקרוב: סרט דוקומנטרי שיציג את פעילותו

החודש ימלאו 70 ליום שבו הגיע פרי לראשונה למרסיי כחלק ממבצע ההצלה. הוא הגיע לנמל הצרפתי כשבאמתחתו פנקס צ'קים ורשימה של 200 אינטלקטואלים יהודים שנרדפים על ידי הגסטאפו. הוא נלחם מול השלטונות כדי להביא אותם ואת בני המשפחה לחיים חדשים באמריקה.

"רשימת פרי" אותרה רק בשנים האחרונות, עם גילוי מסמכים היסטוריים אחרים האתר בריטי. "כמו כל כך הרבה אנשים שפעלו נגד המשטר הנאצי, ווריאן פרי הוא משהו כמו גיבור נשכח", מסיברה אנאבל ברנרדט מהארכיון הבריטי. "חשוב לזכור אותו ולחקור את המורשת שהשאיר אחריו בעזרת המסמכים והרישומים ההיסטוריים", היא מוסיפה.

פרי נפטר ב 1967, חודש לפני שמלאו לו 60 שנה, ב 1995 הוא קיבל מיד-ושם את התואר "חסיד אומות עולם", והיה לאמריקני הראשון שזוכה בתואר. בימים אלו עמלים בהוליווד על הכנת סרט דוקומנטרי שיתעד את פועלו.