ענף ייצוא חדש: ברית מילה

הסטארט אפ של אברהם אבינו תופס תאוצה: ארגון הבריאות העולמי ממליץ למול גברים כדי למנוע את התפשטות מחלת האיידס, וכדי לממש זאת נקראה משלחת מיוחדת של רופאים כדי להתחיל במילת 2.5 מיליון הגברים של שבט הזולו באפריקה. המשלחת מלמדת את המקומיים כיצד למול גברים בוגרים בשיטות מודרניות. מישראל לאפריקה באהבה

הביקוש ל"להיט" היהודי מתפשט באפריקה: כדי להתמודד עם הדבקה ההולכת וגוברת של אוכלוסיית יבשת אפריקה באיידס, החליט מלך שבט זולו גודוויל זואליטיני שכל הגברים יערכו ברית מילה באופן מיידי. כדי לבצע 2.5 מיליון ניתוחים תוך חמש שנים הוא קרא למשלחת מומחים מישראל.

מלך זולו נענה לקריאת ארגון הבריאות העולמי למול גברים כדי למזער את התפשטות המחלה. אך נתקל בבעיה קשה, כיוון שלא היה בשבט ידע מספיק כדי לבצע את הברית בשיטות מודרניות. לאחר ששמע שהרופאים הישראלים נחשבים למומחים בנושא, עם מעל 100 אלף בריתות בשנה, הוא זימן אותם.

"אנחנו המדינה היחידה שיש לה ניסיון בבריתות המוניות לגברים, ואני חושב שיש לנו הרבה מה לתרום", אמר המנהל הרפואי של פרויקט "מבצע אברהם", ד"ר איתן גרוס לעיתון "ידיעות אחרונות". "זוהי בשורה ישראלית ליבשת אפריקה מוכת האידס", הוא הוסיף.

צוות של שני רופאים, אח, אחות ומומחה לבריאות הציבור הגיע לחבל קוואזולו נטאל שבדרום אפריקה, והכשיר את הרופאים במקום. "הבעיה העיקרית שלהם הייתה מיומנות, ושם נכנסנו לתמונה", הסביר אחד מחברי המשלחת, ד"ר יינון שנקר. "הדרכנו אותם איך לבצע את הניתוח בסרט נע מבלי לפגוע באיכות הניתוח ובהיגיינה", הסביר ד"ר שנקר.

לאחר ההכשרה הראשונית, צפויות להגיע לאפריקה, מוכת האיידס, משלחות נוספת שימשיכו בהכשרת הרופאים המקומיים.