סכנה: קרחון ענק "נשבר" מגרינלנד

ההתחממות הגלובלית מורגשת היטב על כדור הארץ: קרחון ענק בגודל 260 קילומטרים רבועים התנתק מהאי הענק גרינלנד ונכון לעכשיו הוא משייט באוקיינוס האטלנטי. המדענים חוששים מאסון ימי שייגרם בעקבות התנגשות של כלי שיט בגוש הקרח הענק. מדובר בקרחון הגדול ביותר מאז 1962, אך כנראה שלא האחרון

הוכחה נוספת וחד משמעית להתחממות הגלובלית: קרחון ענק, שגודלו פי שניים מגודלה של מנהטן, "נשבר" מגרינלנד והחל לשייט באוקיינוס האטלנטי. האירוע עלול להסב נזק משמעותי לספינות באזור, והחשש הגדול הוא שההתחממות הגלובלית רק תגביר את קצב שבירת הקרחונים.

גוש הקרח הענק נפרד מהחוף הצפון מערבי של האי, וגודלו הנוכחי הוא לא פחות מ-260 קילומטרים רבועים. "מדובר בקרחון הענק ביותר שנשבר מהיבשת מאז שנת 1962", אמר פרופסור אנדרס מנקוב מאוניברסיטת דלאוור בארצות הברית.

המדענים חוששים שהקרחון יחל "לשייט" באוקיינוס בין קנדה לגרינלנד ויהווה סכנה ממשית לאלפי כלי השייט הנעים באזור. "רוב הסיכויים הם כי מדובר בהשלכות של אפקט החממה, ששת החודשים הראשונים של 2010 היו החמים ביותר מאז ומעולם", הסביר פרופסור מנקוב.

"עשרות קרחונים נשברים מגרינלנד לבדה מידי שנה ומתחילים לשייט באוקיינוס", אומרים החוקרים, "אך קרחון בסדר גודל כזה הוא אירוע חריג מאוד ועלול להסב נזק משמעותי".