טורקיה סוערת: ליועצו של ארדואן 3 נשים

פוליגמיה אינה חוקית בטורקיה משנת 1926, אך יועץ שמונה לאחרונה לראש הממשלה ארדואן מוכיח שהחוק אינו מיושם: הוא נשוי לשלוש נשים, ורוצה אחת רביעית. סוציולוג טורקי: "נישואים כאלה אינם נתפסים כבעייתיים במפלגתו של ארדואן"

ראש ממשלת טורקיה, ארכיון (רויטרס)

ממשלת טורקיה עומדת בפני מטח של ביקורות בעקבות מינוי יועץ חדש לראש הממשלה, רג'יב טאיפ ארדואן. למרות שפוליגמיה הוצאה מחוץ לחוק הטורקי ב-1926, ליועץ החדש של ארדואן יש לא פחות משלוש נשים.

בחודש יוני האחרון, אישרה ממשלת טורקיה את מינויו של עלי יוקסל ליועצו של ארדואן. יוקסל, שנישא בטקס דתי לשלוש נשים, מחשיב עצמו כ"שייח' אל איסלם", כינוי לדמות עליונה בדת, ואף הצהיר כי הוא רוצה לשאת אישה רביעית.

"נישואים דתיים כאלה, או קשרים אחרים של גבר עם מספר נשים לא נתפסים כבעיתיים" ב'מפלגת הצדק והפיתוח' האסלאמית (AKP) של ארדואן", אמר הסוציולוג אילדיז אסביט לעיתון "הדיילי מייל" הבריטי והוסיף כי "הממשלה המכהנת נותנת לגיטימציה לפוליגמיה בתוך הקהילה".

לדבריו של אסביט, יש כבר מספר בכירים בממשלתו של ארדואן החיים בסגנון חיים פוליגמי. "זה נוגד את המאמצים להגיע לשוויון בין גברים ונשים בטורקיה, ומערער את הזכויות של הנשים במדינה שלא רואות בפוליגמיה כבגידה אלא מצדיקות זאת באמצעות האסלאם.

עורכת הדין יסמין אוז מהאקדמיה לנשים בטורקיה ציינה את האבסורד בדבר: למרות שביגמיה אסורה בטורקיה, אין שום סנקציות נגד גבר שיש לו בנות זוג מרובות. לטענתה, שילוב פוליגמיה בנישואים דתיים הוא מעשה לא יאות ואין לאפשר תקדים שכזה הפוגע בזכויות נשים.

רוצים לקבל עוד סיפורים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק