צפו: נעמי קמפבל העידה בהאג

נעמי קמפבל שרגילה לצעוד על מסלול הדוגמנות, צעדה הבוקר לביהמ"ש בהאג כדי להעיד נגד רודן ליבריה לשעבר צ'ארלס טיילור שנאשם ברצח 250 אלף בני אדם. קמפבל סיפרה על ארוחת הערב שבה קיבלה טבעת יהלום שמכירתו מימנה ארגוני טרור לביצוע הטבח. עדותה נשמעת רק לאחר שקיבלה איומי מאסר אם לא תשתף פעולה עם ביהמ"ש

דוגמנית העל נעמי קמפבל הגיעה הבוקר תחת איומי מאסר לבית המשפט הבינלאומי בהאג כדי להעיד נגד רודן ליבריה לשעבר צ'ארלס טיילור. הדוגמנית שרגילה לעמוד מול המצלמות, נראתה הרבה פחות נינוחה כשהעידה הבוקר נגד בן זוגה לשעבר הנאשם ברצח 250 אלף בני אדם.

רוב העדות נסובה סביב ארוחת הערב שהתקיימה בשנת 1997, אז על פי החשד היא קיבלה טבעת יהלום יקרה מטיילור, שמכירתה מימנה את ארגוני הטרור שביצעו את הרצח. בטבח נהרגו כ-250 אלף תושבי ליבריה וסיירה לאונה.

טיילור נאשם בביצוע פשעים נגד האנושות בכך שעודד את המורדים במדינתו ובסיירה לאונה לרצוח, לאנוס לבזוז ולגייס בכפייה אלפי ילדים לצורך פעילותו. באותה ארוחה מדוברת, טיילור העניק לה טבעת יהלום גולמי בשווי אלפי דולרים. מיה פארו, חברתה של קמפבל שנכחה באירוע, היא זו שדיווחה על המתנה החריגה לבית הדין.

"לא רציתי להעיד - אבל הכריחו אותי"

קמפבל סירבה להעיד בעבר מחשש לביטחונה האישי. היא שבה והביעה את דאגתה ממה שעלול לקרות לה אם תעיד נגד הרודן, אולם בית הדין איים עליה בעונש מאסר אם תתמיד בסירובה. זו כנראה הסיבה שעדותה של קמפבל הייתה מהוססת כל כך מעל דוכן העדים. "לא רציתי להעיד היום, אבל הכריחו אותי", ענתה קמפבל כשנשאלה לפשר התהגותה הלחוצה. 

קמפבל הדגישה לאורך עדותה כי מאז שקיבלה את הטבעת, היא לא ראתה יותר את טיילור או יצרה איתו קשר מסוג כלשהוא. היא ציינה גם שלא ידעה במפורש שהיהלומים הגיעו מטיילור, אך הניחה שהוא זה שהעניק לה אותם. "החזקתי ביהלומים במשך שש שעות בלבד ולאחר מכן מסרתי אותם למכר שלי וביקשתי שייפטר מהם, מאז לא דיברתי עם מר טיילור".

רוצים לקבל עוד סיפורים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק