השיחות בשוויץ הופסקו: "קרובים לקו הסיום"

לאחר שעות ארוכות של דיונים מרתוניים שנמשכו אל תוך הלילה הכריזו נציגי אירן והמעצמות על הפסקה זמנית בשיחות. המו"מ יימשך בשעות הצהריים כשהפערים עדיין ניכרים. "יש עוד סוגיות שדורשות התגמשות מצד אירן", אמר שר החוץ הצרפתי‎

לאחר יותר מ-9 שעות של דיונים מרתוניים, עדיין לא הושגה הסכמה בלוזאן שבשוויץ: בלילה (חמישי) נמשך מרתון השיחות בין הנציגים, שיצאו בינתיים להפסקה עד לשעות הצהריים. הצדדים נועדו במהלך כל הלילה, בהשתתפות מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, שר החוץ האירני מוחמד זריף ושרי החוץ האירופים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שר החוץ של צרפת לורן פביוס שב אמש ללוזאן, אחרי שעזב את השיחות מוקדם יותר אתמול. עם שובו לשוויץ אמר פביוס כי השיחות נמצאות במטרים האחרונים לקראת קו הסיום, שהם גם הקשים ביותר. "התהליך עדיין לא נגמר", ציין פביוס. "עדיין ישנן סוגיות לא פתורות על הפרק, שדורשות התגמשות בעיקר מהצד האירני".

שר החוץ של אירן מוחמד ג'וואד זריף אמר אמש לפני תחילת הדיונים כי יתכן וההזדמנות הנוכחית להשיג הסכם עם אירן לא תחזור בעתיד. זריף ציין אמש כי חתימה על הסכם תלויה אך ורק בנציגי המעצמות השותפים לשיח.

ארה"ב מאיימת: נעזוב אם לא תחול התקדמות

במקביל, הודיעה מחלקת ההגנה האמריקנית כי מזכיר המדינה קרי יישאר בלוזאן במהלך היום, אך טרם התחייבה כי קרי יאריך את שהותו בשוויץ גם מחר. בבית הלבן הדגישו אמש כי כי המגעים בין הצדדים מתנהלים בכיוון חיובי. "כל עוד אנו נמצאים בעמדה של שיחות רציניות, אנו לא רואים סיבה לעצור את השיחות".

לצד האופטימיות הזהירה, הבהירו בוושינגטון כי במקרה של קיפאון במגעים הם אינם שוללים את נטישת שולחן המשא ומתן. "ארצות הברית לא תהיה זו שתסיים את התהליך כל עוד הוא נמשך", הבהיר הדובר. "עם זאת, במקרה שהשיחות ייקלעו שוב למבוי סתום, לא נהסס לעזוב את מוקד הדיונים יחד עם נציגי המדינות האחרות".