צפו: הסרטון האלים שמסעיר את צרפת

סרטון וידאו שצולם במהלך הפגנת מהגרים בעיירה סמוכה לפריז מעורר סערה במדינה ובאירופה כולה. בתמונות שהועלו לאינטרנט נראים שוטרים גוררים על הכביש באלימות מהגרת בהיריון שסירבה להתפנות מדירה נטושה. סרקוזי שמתבטא לאחרונה נגד ביטויי ההתנגדות של המהגרים העדיף הפעם לשתוק

בקרוב בישראל? וידאו שהועלה לרשת מסעיר בימים אלו את צרפת ואת ארגוני זכויות האזרח בעולם כולו. הסרטון מציג שוטרים של מחלקת ההגירה הצרפתית כשהם גוררים על הקרקע אישה הרה יחד עם תינוקה במהלך מבצע גירוש פליטים.

תמונות האירוע האלים צולמו במהלך הפגנה של מהגרים אפריקנים שסירבו להתפנות מבניין נטוש סמוך לפריז . שוטרים שהגיעו למקום ביקשו מן המפגינים לעלות לאוטובוס ולהתפנות למרכז שממנו הם עשויים להיות מגורשים מחוץ לגבולות צרפת, אך הם סירבו להיענות לדרישתם.

הסרטון הצית מהומה בעיתוי מאוד לא נוח עבור הנשיא ניקולא סרקוזי, שפועל בתקופה זו לגירוש אלפי מהגרים לא חוקיים, בהם צוענים וכאלו שמוגדרים פושעים. הנשיא הצרפתי חוזר ואומר שהוא מאמין במדיניות קשוחה מול המהגרים, אומנם לגבי סרטון הוידאו הזה - הוא העדיף לשתוק.

בקטע המצולם ניתן לראות שוטרים מנסים לפזר את אנשי הקהילה שפלשו לבתים נטושים. בזמן שהשוטרים מנסים להפריד בין המפגינים נשמעות נשים צועקות בזמן שהם מנסות לאחזו בילדים ולהיאבק עם השוטרים. בנוסף נראית אישה בהריון נגררת על גבה - על הכביש.

דובר אגודת "הזכות לדיור", המגנה על זכויות המהגרים, מסביר שרוב המפגינים בסרטון הם מהגרים חוקיים מחוף השנהב, שנמצאים בצרפת כבר יותר מעשור. "הם נפלו קורבן לברוטאליות של המשטרה", הוא מסביר ומוסיף, "כשאם ותינוקה מותקפים בדרך הזו, למהגרים לא נותר שום סיכוי".

השמאל מאשים את סרקוזי

בשבוע שעבר, התבטא סרקוזי בכל הנוגע לבעיית המהגרים במדינה ואמר שהוא ישלול מהם את תעודות השהייה במידה והם יתקיפו שוטרים או פקידי ממשל. "צריך לקחת את האזרחות מכל מי שמגיע במקור מארץ זרה, שמפר בכוונה ומסכן את חיי השוטרים, החיילים או כל בעל סמכות", אמר הנשיא בחריפות.

סרקוזי התחייב לפרק את מחנות הצוענים וטען כי הוא מתכוון לראות אם צרפת מבזבזת את כספה בסיוע למהגרים לא חוקיים. בנוסף נשמע אומר לאחרונה: "אנחנו סובלים מ-50 שנה של הזנחה בנוגע למהגרים, זה מה שהוביל לכישלון האינטגרציה איתם".

בשמאל הצרפתי טוענים שסרקוזי מנסה לגייס את הימין הקיצוני לטובתו, לשם קידום מטרותיו הפוליטיות. בנוסף הם מאשימים אותו בהפצה מכוונת של שנאה כלפי זרים. במשטרה הצרפתית טוענים שלא נעשתה שום עבירה בניסיון לפנות את המהגרים מהפרוור שבצפון פריז וכי כל האמצעים שננקטו היו כשרים.

רוצים לקבל עוד סיפורים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק