ישב 27 שנה בכלא על אונס שלא ביצע

מה עושה אדם שקם מדי יום במשך 27 שנים בבית הכלא, ומדי יום יודע שהוא שם על לא עוול בכפו? "ריכזתי את הזעם שלי בלימודי משפטים", השיב השבוע מייקל אנתוני גרין לשאלה הזו, לאחר שזוכה מאשמת אונס בו הורשע ב-1983. את ה"אירוע" הגדירה מדינת טקסס כ"חוסר הבנה"

מייקל אנתוני גרין, אדם חופשי (AP)

איך אפשר להשלים 27 שנים אבודות? את זה ינסה להבין אנתוני גרין, אחרי שישב בכלא במשך 27 על אונס שלא ביצע,  וכעת יוצא משערי הכלא כשהוא אדם חופשי.

גרין יצא יחד עם עורך הדין שלו מבית הכלא במחוז האריס בטקסס, ארה"ב, היישר לזרועותיהם האוהבות של 20 מבני משפחתו שהריעו לו ברגעיו הראשונים החופשיים. כשנשאל מה הוא מתכוון לעשות מעכשיו ענה בפשטות: "לחיות את החיים".

גרין בן ה-44 שוחרר לאחר שהתובע המחזוי פתח מחדש את התיק שלו והורה לערוך בדיקות DNA למקרה אונס וחטיפה בו הואשם והורשע ב-1983. במהלך דיון בבית המשפט שנערך בסוף השבוע, השופט אמר לגרין שהוא רשאי לצאת לחופשי ובינתיים תיקו עובר לבית המשפט לערעורים, שינקה את שמו מהרשומות הפליליות של המדינה.

"ריכזתי את הזעם שלי בלימודי המשפטים"

כשהעיתונאים שאלו אותו מה החזיק אותו בחיים במהלך 27 השנים האחרונות, גרין אמר שחלק מזה הוא הזעם. "ריכזתי את הזעם שלי בלימודי משפטים", השיב גרין כשהוא מחזיק בתמונתה של אמו, שמתה בזמן שריצה העונש על מעשה שלא עשה. "כך חייתי יום אחרי יום, עשיתי מה שיכולתי - התעוררתי ללימודי המשפט, חיפשתי את הדרך שלי החוצה".

חלק מהזעם שגרין החזיק כל כך הרבה שנים עלה על פני השטח ביום חמישי שעבר, כשהוא הובל לבית המשפט ממנו יצא לחופשי - כשרגליו וידיו כבולות. הוא השתולל והתפרץ על הסוהר שהוביל אותו, והאחרון רק הידק את האזיקים עוד יותר.

27 השנים בהן גרין ישב בכלא על לא עוול בכפו תוייגו תחת "חוסר הבנה". גרין צעק על הפקידים ועל הסוהרים, "לקחתם לי את החיים". את הצעקה שלו מערכת המשפט האמריקנית לא תשכח בקלות.

רוצים לקבל עוד סיפורים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק