"ענת קם" האמריקני: זהו החייל שהדליף מאות אלפי מסמכים

בראדלי מאנינג, חייל בן 22 ממרילנד, עומד בלב שערוריית הענק שמסעירה את ארה"ב: הוא חשוד שהדליף מאות אלפי מסמכים מסווגים על דיסקים עליהם כתב "ליידי גאגא", והעביר אותם לאתר ההדלפות "וויקיליקס". האקר חשף את החייל המדליף לאחר שמאנינג התרברב בפניו על הישגיו

מאחורי הפנים העדינות הללו, של חייל אמריקני בן 22 בלבד מפוטומק, מרילנד, נמצא מי שככל הנראה עומד מאחורי ההדלפה הגדולה ביותר שאי פעם נרשמה בצבא ארה"ב. האנליסט הצבאי חשוד בהדלפת כמות אדירה של מסמכים שחשפו פרטים רבים על המלחמה באפגניסטן ומוות של אזרחים שם.

מומחה המודיעין הצבאי בראדלי מאנינג, בן 22 בלבד, חשוד שהוריד מאות אלפי מסמכים ממחשבי צבא ארה"ב. על פי החשד, מאנינג יצר קשר עם האקר בשם אדריאן לאמו וטען בפניו ששמר קבצים ברמת ביטחון גבוהה על דיסקים, אותם הוא מוכן למסור לאתר "וויקיליקס". מאנינג, לדברי ההאקר לאמו, העמיד פנים שהוא "צורב דיסקים של ליידי גאגא" וכך הצליח להעביר את ההדלפה בשלום.

אתר "וויקיליקס", אגב, יצא קצת פחות צדיק מההאקר, ואנשיו בראשותו של המייסד ג'וליאן אסנג' פרסמו את המידע המודלף וגרמו לפאניקה בצבא.

"קלינטון תחטוף התקף לב"

"הילארי קלינטון ועוד כמה אלפי פוליטיקאים ברחבי העולם עומדים לחוות התקף לב כשהם יתעוררו בוקר אחד וימצאו ארכיון שלם של מדיניות חוץ מסווגת נגיש, והציבור יכול למצוא אותו", אמר מאנינג ללאמו, לטענתו. ההאקר יצר קשר עם צבא ארה"ב ומאוחר יותר פגש נציג של הצבא בסניף "סטארבאקס", שם מסר לו תדפיסים של שיחותיו עם מאנינג.

האנליסט הסורר כבר הואשם בעבר בהדלפה אחרת של סרטון וידאו מסווג שצולם מתא הטייס של מסוק צבאי, מוקדם יותר החודש. בסרטון נראו חיילים אמריקניים צוחקים, כשהם יורים באזרחים אפגניים ובשני עיתונאים בקרב יריות בבגדד ב-2007.

לפי הדיווחים, מאנינג עצור כעת בבית סוהר צבאי בכווית לאחר שנשלח מעבר לגבול עירק, שם שירת.  הוא עומד בפני משפט ואם יימצא אשם - צפוי לו עונש מאסר ממושך. ההאקר לאמו מאמין שמאנינג לא עבד לבדו, כי לדבריו "אין לו את המיומנות הטכנולוגית" לבצע את איסוף והדלפת המסמכים.