90 אלף מסמכים סודיים מאפגניסטן דלפו לרשת

התקשורת האמריקנית סוערת אחרי חשיפת עשרות אלפי מסמכים שחושפים את דרכי הפעולה, את שם היחידות וכמה פעולות שנויות במחלוקת בהם נהרגו אזרחים. ארה"ב מגנה את הפרסום וטוענת כי הדבר יפגע בבטחונה

לוחמים באפגניסטאן (רויטרס)

מחדל חמור בצבא ארצות הברית: 90 אלף מסמכי צבא שנאספו במהלך שש שנים של לחימה באפגניסטן דלפו והועלו אמש לרשת, ביניהם אירועים שלא דווחו על הרג של אזרחים אפגנים במסגרת ניסיונות החיסול של מעוזי טליבאן.

הקישורים הועלו באתר "וויקיליק" ופורסמו גם בניו יורק טיימס, בגרדיאן ובדר שפיגל הגרמני שקיבלו העתקים של המסמכים, עוד לפני שהגיעו לרשת.

הגארדיאן הלונדוני מתאר את המסמכים כ"תיאור הרסני של המלחמה הכושלת באפגניסטן". הבית הלבן גינה את פרסום הדברים וטען שחשיפת המידע הזה מציב את חייהם של החיילים האמריקנים בסכנה.

ילדים נהרגים במצוד בכירי אל קאעידה

במסמכים הרבים מופיעים פרטים שמתארים את הפשיטות של כוחות מיוחדים (כוח 373) נגד ראשי הטליבאן או גורמי טרור אחרים. ברשימות נכתב שהיחידה גרמה למותם של אזרחים אפגנים במהלך הלחימה. בין המסמכים אפשר למצוא גם שמות של כמה בכירים באל קאעידה שחוסלו בשטח פקיסטן. שם, בווג'יריסטן, על פי הטענות שבמסמכים, מתחבאים הבכירים מארגון הטרור.

במהלך מבצע שנערך נגד אחד מבכירי אל קעידה, ביוני 2007 חוסלו על פי הרשומות שישה טרוריסטים ועוד שבעה ילדים.