ההוכחה: הלוויתן שריסק יאכטה - אמיתי

זה קרה בתחילת השבוע, לא רחוק מקייפטאון. לווייתן ענק קפץ מהים, התרסק בעוצמה על יאכטה ושבר אותה לשניים. בדרך נס, בני הזוג שבדיוק בילו שייט רומנטי - לא נפגעו. בימים האחרונים טענו גולשים רבים כי התמונות עברו עיבוד מחשב בפוטושופ, אלא שעכשיו מגיעה ההוכחה החד-משמעית: צפו בווידאו ותיווכחו

רבים פקפקו השבוע באמיתות של תמונות "הלוויתן המזנק" - ועכשיו מגיעה ההוכחה הרשמית. צילומי וידאו מוכיחים שהלוויתן אכן זינק על היאכטה ושבר אותה לשניים.

"מדובר בלווייתן מסוג באלנה דרומית", סיפר השבוע אביעד שיינין, יו"ר עמותת מחמל"י (מרכז חקר, מידע וסיוע ליונקים ימיים בישראל), לערוץ החדשות. "באנגלית הוא נקרא right whale, מלשון 'נכון'. ציידי הלווייתנים קראו לו כך משום שהם העדיפו לצוד אותו כי המזג שלו יחסית נוח. הם יכולים להגיע לסביב ה-15 מטרים, 30-40 טון, מפלצת ימית מאוד גדולה".

"יש לי ניסיון בצילום דולפינים ולווייתנים, ואם מישהו צילם תמונה כזאת מגיע לו ישר פרס פוליצר על תמונת השנה. אני לא קונה את זה", אמר שיינין, מדריך שיט יאכטות במקצועו. "יאכטה שלווייתן נחת עליה אמורה להיות מרוסקת לגמרי, זה לא ייתכן", הוא הוסיף.

אלא שהתמונות שמתפרסמות היום מוכיחות מעבר לכל ספק שהמומחים טעו - והאירוע הנדיר אכן התרחש.

תמונה כמעט בלתי אפשרית

השבוע כאמור פורסמה תמונתו של לוויתן ענק שקופץ ונוחת בעוצמה על יאכטה בה שטו בני-זוג בחופי קייפטאון. רק במזל, כך דווח, היו השניים בצידו השני של הסיפון וניצלו מנחת זרועו של היונק הענק.
לפי הסיפור שפורסם בעיתון "הטלגרף" הבריטי, ראלף מוטס בן 59 ופלומה וורנר בת 50, תכננו לצאת להפלגה שקטה ומהנה וכלל לא דמיינו לעצמם כיצד היא עתידה להסתיים. במהלך השיט פתאום הבחינו השניים בלוויתן שחור ענק מתרומם מהמים ומתרסק על סיפון היאכטה.

"זה באמת מדהים, אבל היה גם מאוד מפחיד", סיפרה וורנר לפי העיתון, והוסיפה: "הלוויתן היה בערך באותו גודל של הספינה". לדבריה, הם הבחינו בלוויתן עוד בזמן שהיה במים, אך הניחו שיעבור בשקט מתחת ליאכטה ולא שיחליט לזנק מהמים.