מה הכשיל את משימתה של חנה סנש?

כעת מתברר מתוך עיון במסמכים השייכים לארכיון צבאי בסרביה, כי סוכן נאצי שהצליח לחדור אל המפקדה הפרטיזנית, הוא זה שהעביר למפקדיו את תוכנית המבצע, בה צנחה הצנחנית היהודיה אל מותה. אחד מוותיקי הפרטיזנים סיפר ל"מעריב" כי סנש הותירה רושם אדיר בשל אומץ ליבה אך המבצע עצמו לא נערך כמו שצריך ולקה בחובבנות

סנש עונתה והוצאה להורג (חדשות 2)

מסמכים ישנים שהתגלו בתוך ארכיון צבאי בבלגרד מגלים כי חנה סנש, הצנחנית היהודייה, נכשלה במשימת הצניחה שלה מאחורי קווי האויב הגרמני בגלל סוכן נאצי שהצליח להערים על הפרטיזנים ולחדור אל המפקדה שלהם.

רבים מאיתנו למדו בשיעורי ההיסטוריה על המבצע הנועז בו נטלו חלק 33 צעירים יהודיים חברי הפלמ"ח שמטרתו לאסוף מודיעין על האויב הנאצי ולסייע ביצירת קשר עם טייסים בריטיים שנפלו אצלם בשבי. כעת מתברר כי מתוך מחקר היסטורי שערך הכומר יובן צ'וליברק, המשמש כקצין דת בצבא סרביה, עולה החשד, שלפיקוד הפרטיזנים חדרה חפרפרת. "ייתכן שהוא זה שהסגיר את חנה סנש וחבריה", אמר צ'וליברק.

סנש עשתה את המסע לאחר צניחה בסלובניה לקרואטיה ומשם חצתה את הגבול להונגריה, שם היא נלכדה על ידי משתפי פעולה עם הגרמנים. סנש הוצאה להורג והפכה לסמל לאומץ ולגבורה בעת ההיא ובשנים מאוחר יותר. באחד מהיומנים שנמצאו כתב פרטיזן בכיר כי סנש היא "אישה אינטליגנטית באופן בלתי רגיל".

היו גם כאלה בצמרת הפיקוד הפרטיזני שמתחו ביקורת על "מבצע אמסטרדם" וכינו אותו "מבצע חובבני ללא הכנה מוקדמת". זרבקו יאניץ' שהיה יד ימינו של טיטו, לימים מנהיג יוגוסלביה, אמר לעיתון "מעריב" כי "הצעירים היהודיים היו נועזים ביותר אך לקו בחוסר הבנת התמונה המלאה שהייתה בשטח".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק