הסודות הצבעוניים של המונה ליזה נחשפים

כימאי צרפתי חקר 7 מציוריו של לאונרדו דה וינצ'י וגילה שהאמן השתמש בעשרות שכבות של צבע בעובי קטן מעוביה של שערה כדי ליצור את "אווירת החלום" בציוריו. עם כזו השקעה - מה הפלא שמונה ליזה - מחייכת?

החלום של דה וינצ'י (מוזיאון הלובר)

מי לא מכיר את חיוכה העדין של המונה ליזה? החיוך עדיין מסתורי אבל מדען צרפתי טוען שכמה סודות אחרים של המונה ליזה ושל לאונרדו דה וינצ'י נחשפו. פיליפ וולטר שחקר שבע יצירות של דה וינצ'י במוזיאון הלובר טוען שמצא את שיטת הציור של האמן - 30 שכבות צבע דקות מאוד שיוצרות את אווירת החלום בציוריו.

וולטר מצא שכבות בעובי של פחות מ 40 מיקרומטר, מחצית מעובייה של שיערת אדם. הטכניקה נקראת "ספומאטו" והיא מאפשרת לאמן ליצור ניגודים ו"לשחק" עם גוונים ועם עומק הציור. וולטר חשף את השיטה של דה וינצ'י בעזרת קרני רנטגן שמספקות הסברים על התהליך הכימי שעבר הציור, מהרגע בו נוצר.

"המכשיר כל כך מדויק שניתן עכשיו לראות מאיזה סוג של צבעים נוצר כל קו וכל כתם", אומר וולטר הטוען כי המחקר מוכיח שדה וונצ'י כל הזמן ניסה למצוא טכניקות חדשות לציורים שלו. הוא השתמש במונה ליזה ביסוד כימי הנקרא מנגן או בגיר וחומרים אחרים בציורים אחרים, כדי להגיע לתוצאות המוכרות לנו.

על פי המידע הרשמי, המונה ליזה היא ליזה ג'ררדיני, רעייתו של הסוחר העשיר פרנצ'סקו דל גיוקונדו. דה וינצ'י החל לצייר את המונה ליזה ב-1503. על פי ג'יאורג'יו ווסארי שחקר את יצירותיו של דה וינצ'י כבר במאה ה-16, הוא עבד על הפורטרט המפורסם שמוצג היום בלובר במשך ארבע שנים.

רוצים לקבל עדכוני חדשות נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק