על רקע המשט: משבר טורקי-אמריקני

על רקע המתיחות בין שתי המדינות עקב הקשר הטורקי עם אירן, שגריר ארה"ב בטורקיה תוקף את ממשלת ארדואן על כך שלא העבירה לממשלתו את דוחות הנתיחה על הרוגי המרמרה ועל קשריה עם ארגון ה-IHH. בנוסף, ארדואן זועם מהיחסים המתחממים בין אובמה לנתניהו: "בארה"ב מתעלמים מהאזרח האמריקני שנהרג בספינה כיוון שהוא טורקי"

חילופי דברים קשים בין אנקרה לוושינגטון: על רקע הביקור החמים שנערך בין הנשיא האמרקני ברק אובמה לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו הצליחה להכעיס את ראש הממשלה הטורקי - שעדיין זועם על ישראל בעקבות אירועי המשט.

בהתבטאות חריפה של ארדואן, הוא תוקף את הנשיא האמריקני על התעלמותו ממותו של אזרח אמריקני ממוצא טורקי על הספינה. מוקדם יותר הערב, אמר ארדואן: "זה מאוד משמעותי שהממשל בארצות הברית אינו מתעניין בגורלו של האזרח האמריקני שנרצח על המאווי מרמרה, פורקן דואן שמו, רק משום שמוצאו טורקי".

ארדואן זועם ומתוסכל מהחמימות הרבה שמפגין הממשל האמריקני כלפי ישראל, בהשוואה ליחס הקריר אליו זוכים הטורקים מהממשל האמריקני. אך נוסף להתבטאויות מצדו של ארדואן, מגיעות התבאויות קשות גם מהצד האמריקני.

שגריר ארצות הברית בטורקיה מאשים בגלוי את ממשלת ארדואן בקשר לארגון ה-IHH, שעמד מאחורי המשט הטורקי לעזה. השגריר האמריקאי ג'יימס ג'פרי אמר לעיתון "הורייט": "אני מתקשה להבין מדוע הטורקים מסרבים לבקשותינו החוזרות והנשנות לקבל את הדוחות המקוריים של הנתיחות שבוצעו בהרוגי המאווי מרמרה, בעוד ה-IHH קיבלו אותם".

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק