הנכד שנותר: "התפללו למען אחי"

בבית משפחת מנורה בבית שמש מתקשים להתמודד עם האסון הכבד שנחת עליהם, עם מותם של סב המשפחה ושלוש נכדות בהתרסקות המטוס שהטיס הסב הלילה בארה"ב. יהודה מנורה, שאיבד את סבו, 2 אחיותיו ובת דודתו באסון אומר למצלמות: "סבא היה טייס מצויין, לא יודע מה קרה". צפו בדבריו

כמה שעות לאחר תאונת המטוס הקטלנית שגרמה למותם של שתי אחיותיו, בת דודתה וסבו, יהודה מנורה עדיין מתקשה להסתגל למציאות החדשה, אך ממשיך להיאחז בחיים וקורא: "התפללו למען אחי הקטן". בשעות הצהריים יצא מנורה אל התקשורת שהמתינה בפתח ביתו, והשתדל לאמץ ארשת פנים אמיצה, למען האח שנלחם עדיין על חייו.

את דבריו העדיף יהןדה לפתוח בתפילה לעילוי נשמותיהם של ההרוגים ולמען החלמתו של האח ששרד: "אחי הקטן ניצל כשהוא הועף מהמטוס שהתפרק לשניים. התפללו למענו - שמו נתנאל יוסף בן סימה שמחה. הוא סובל מכוויות קשות, אבל הוא בחיים". מנורה הוסיף וציין כי אחיו נמצא בהכרה ומתקשר עם הוריו, אך מצבו מוסיף להיות קשה.

"כולם היו בחו"ל לרגל חתונת בת הדודה שלי בעוד חודש", אמר מנורה. "סבא שלי היה סבא טוב ואכפתי ותמיד אהב לטוס איתנו כשבאנו לבקר", הוא נזכר. "כבר זיהו את הגופות ועוד מעט יטיסו אותן לארץ".

"אני לא יודע מה קרה בהמראה. משהו השתבש שם", אמר מנורה למצלמות. "המטוס התפרק לשניים והתרסק על הכביש המהיר. סבא היה טייס מצוין, מנוסה מאוד. הוא טס כבר הרבה שנים", הוסיף מנורה על מנת לשלול את הטענה האפשרית כי כשל אנושי הוא שהביא להתרסקות.

אחד הדברים שלא עוזבים את מנורה הוא העובדה שייתכן שחייו ניצלו הודות לכך שהוא חייל בצה"ל ולא היה יכול לצאת לאותה נסיעה, ממנו לא חזרו אחיותיו ובת דודתו. "אני לא יודע מה היה קורה אם לא הייתי חייל", הוא אומר.

הסב הטיס - 3 הכדות מישראל נהרגו

אסון כבד הכה הבוקר משפחה בחופשה בארצות הברית: סב בן 74, ישראלי לשעבר תושב שיקגו, ארה"ב, התרסק אמש עם מטוס פרטי בו טס - ובו שלוש מנכדותיו, המתגוררות בישראל. שלוש הנכדות, בנות 17, 16 ו-14, נהרגו במקום, נכד נוסף בן 13 נפצע קשה אך נותר בחיים. ההתרסקות אירעה בשדה תעופה במדינת מישיגן, בשעה 17:30 (שעון ארה"ב), כ-100 מטרים לאחר שהמריא.

הסב, משה מנורה, הוא דמות מוכרת בקהילה החרדית בשיקגו. אח נוסף של הבנות, בן 13, נפצע קשה בתאונה והוא סובל מכוויות בכל גופו. הוא מאושפז בבית חולים במישיגן. את הטיפול בנפגעים ובהעברת הגופות ריכז ארגון זק"א-ארה"ב, בשיתוף עם הקונסוליה הכללית. בזק"א עושים מאמצים כדי להימנע מנתיחת גופות 4 ההרוגים בארה"ב.

השריף המקומי סיפר לסוכנויות הידיעות כי הנער ששרד חולץ מהמטוס כשהוא סובל מכוויות ומיד פונה באמבולנס לחדר המיון בבית חולים באזור. "בפעם האחרונה שהתעדכנתי לגבי מצבו הוא פונה לקבלת טיפול דחוף במחלקת כוויות בבית חולים אחר", מספר השריף. "אמבולנס אווירי פינה אותו במהירות כדי לאפשר את המשך טיפולו".

"האמריקנים רוצים לנתח את גופת הסב"

שמות הנכדות שנהרגו בתאונה הקשה הם: שרה קליין, בת 17, רבקה מנורה, בת 16 ורחל מנורה, בת 14. האח הפצוע הוא נתנאל יוסף מנורה, בן 13 בלבד. אחותה של שרה קליין שהתה גם היא בחופשה עם סבה - אך לא עלתה על הטיסה ובכך ככל הנראה ניצלו חייה.

בבית משפחת קליין בשכונת הר-נוף בירושלים מתקשים לעכל את הבשורה המרה על מות בתם. בני המשפחה קיבלו את ההודעה על ההתרסקות על ידי נציגי ארגון זק"א שהגיעו לפני בוקר לביתם, ומאז הם מסתגרים. חבר של המשפחה סיפר הבוקר לחדשות 2 באינטרנט כי ההורים ששלחו את בתם לחופשה לא ציפו למקרה כל כך קשה. עוד הוסיף, כי אחות נוספת היתה אמורה גם להיות על הטיסה אך לבסוף החליטה לא להצטרף.

יהודה משי-זהב, יו"ר ארגון זק"א, סיפר הבוקר לחדשות 2 באינטרנט כי הבעיה שעומדת כרגע בפני הארגון היא נתיחת גופת הסב. "אנחנו הוצאנו שני צוותים לזירה, אספנו ממצאים, התחברנו למשפחות, אספנו ממצאי זיהוי. כרגע יש לנו בעיית שחרור לא של הנכדות, אלא של הסבא. הם רוצים לבצע נתיחה מלאה של גופתו. אנחנו הולכים איתם לבית המשפט".

שוטר בזירת ההתרסקות: "ילד בן 13 יצא בחיים"

שוטר שטיפל בזירת ההתרסקות סיפר לרשת חדשות מקומית כי "המטוס פגע במחסום מעל כביש I-75, בין הנתיבים, והתהפך. היו 5 אנשים על המטוס, 4 מתוכם נהרגו. ילד אחד בן 13 נפלט מהמטוס בחיים. כלי רכב נוספים לא היו מעורבים בהתרסקות, למרות שהיו עדי ראייה לתאונה".

"מי שמטפל בנושא היא קונסולית ישראל בשיקגו, אורלי גיל", דיווח דובר משרד החוץ, יוסי לוי. "הם נערכים לשלוח צוות למקום על מנת לסייע למשפחה ובמקביל הודיעו כבר לפנות בוקר למשפחה בארץ על הפרטים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק