סופית: הבמאי רומן פולנסקי לא יוסגר לארה"ב

רשויות המשפט של שוויץ החליטו היום, למרות בקשת ארה"ב, שלא להסגיר את הבמאי המפורסם רומן פולנסקי. הבמאי מבוקש לאחר שב-1977 הורשע בבעילת קטינה בת 13, אך הצליח להימלט לאירופה. ב-2009 הוא נעצר בציריך, והיום שוחרר רשמית

שוויץ החליטה רשמית שלא להסגיר את הבמאי זוכה פרס האוסקר רומן פולנסקי לארצות הברית, שם אמור היה לעמוד למשפט בגין קיום יחסי מין עם נערה בת 13 ב-1977.

"הסיבה להחלטה טמונה בעובדה שלא היה אפשרי לשלול מעל לכל ספק פגם בבקשה יוצאת הדופן של ארצות הברית", נמסר בצהריים ממשרד המשפטים השוויצרי.

פולנסקי הואשם בבעילת קטינה, כאמור, בשנת 1977. במסגרת עסקת טיעון הודה הבמאי שכבר אז הספיק ליצור שורה ארוכה של סרטים מפורסמים, בבעילת קטינה. הוא הורשע ונשלח לבדיקה פסיכיאטרית לפני מתן גזר הדין בעניינו.

אולם, בתחילת 1978, הצליח פולנסקי, יליד צרפת, להימלט, קודם לבריטניה ואז לצרפת. במרוצת השנים ביים סרטים רבים ממקום מושבו באירופה. ב-2009 נעצר בציריך, לבקשת הרשויות האמריקניות. היום הוחלט שלא להסגירו - והוא שוחרר.

סוף שנות ה-60: "המשפחה" של צ'רלס מנסון רוצחת את אשתו של פולנסקי

לבמאי יש הרבה מאיפה לשאוב את ההשראה לסרטיו. לעיתים נראה כאילו הוא עצמו חי בסרט הוליוודי: בשנת 1969, לפני שערוריית המין וההימלטות, פרצה כנופייתו של הרוצח הידוע לשמצה צ'רלס מנסון, "המשפחה", לביתו של פולנסקי ורצחה באלימות מזעזעת את אשתו, השחקנית שרון טייט, שהייתה אז בחודש השמיני להריונה.

בין סרטיו המפורסמים של פולנסקי: "סכין במים" (1962) שזיכה אותו במועמדות ראשונה לאוסקר, "סלח לי, אבל אתה נושך את צווארי" (1967), "תינוקה של רוזמרי" (1968), "ירח מר" (1992) וגם "הפסנתרן" (2002), עליו קיבל הבמאי אוסקר ראשון - בעודו מבוקש על ידי הרשויות האמריקניות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק