כרזה בפולין: דוגמנית עירום על רקע צלב קרס

הכרזה שלפניכם לא צולמה בשנות ה-30 של המאה הקודמת. מדובר בפרסומת לתערוכה חדשה שמציגה בפולין יצירה בשם "עכברה נאצית סקסית", שמשתמשת בצלב הקרס "בשם האמנות". תושבי העיר פוזנאן שבה הוצגה הכרזה מוחים על השימוש בסמל הנאצי ודורשים להסיר את השלט, אך אוצרת התערוכה טוענת: "מדובר באמנות בלבד"

הכרזה השנויה במחלוקת (חדשות 2)

מה הקשר בין דוגמנית עירום, מיני-מאוס וצלב קרס? זה בדיוק מה ששואלים עצמם תושבי העיר פוזנאן, פולין, שנתקלו בכרזה הענקית שהוצבה על גבי בניין מרכזי בעיר. לעיצוב יוצא הדופן של הכרזה אחראי אמן איטלקי, שבחר לפרסם את התערוכה שמציגה את עבודותיו באמצעות צלב הקרס. 

הכרזה הוצבה מעל גלריה בה מוצגת עבודתו של האמן מקס פפסצ'י, שזכתה לשם "עכברה נאצית סקסית". בכרזה נראית דוגמנית עירום שחובשת לראשה מסיכה של הדמות המצוירת המפורסמת מיני מאוס, כשמעליה צלב קרס ענק.

למרות המיקום המרכזי שבו תלו מארגני התערוכה את הכרזה, מדובר בצעד שנוי במחלוקת שאותו ראש העיר פועל לבטל, בטענה כי הוא מפר את החוק האוסר הצגת סמלים נאציים.

מספר מקומיים אף פערו חור במרכזה של הכרזה במחאה על השימוש הפוגעני. "בשביל הפולנים, צלב הקרס מסמל את הסבל והמוות של יותר משישה מיליון פולנים", אמר חבר מועצת העיר. הצגת הסמל הזה במרכז העיר היא מעשה מביש ומגעיל במיוחד".

שישה מיליון אזרחים פולנים, מחציתם יהודים, נהרגו בפולין תחת הכיבוש הנאצי במהלך מלחמת העולם השנייה. למרות זאת, אוצרת הגלריה טוענת שמדובר בסך הכל ביצירת אמנות שלא נוגדת את החוק. "אם היה מופיע בכרזה רק צלב קרס זו הייתה הפרה של החוק, אבל החוק מאפשר שימוש בסמלים כאלה בהקשרים אקדמיים ואמנותיים", אמרה לסוכנות הידיעות רויטרס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק