סגן הנשיא מדבר על "המרגלת הלוהטת"

פרשת הריגול הגדולה ביותר מאז תום המלחמה הקרה הגיעה לסיומה אתמול כאשר עשרת המרגלים הרוסים עלו על מטוס לארצם. בערב כבר מצא זמן סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן להתלוצץ על הפרשה בראיון לג'יי לנו, ואמר בחיוך גדול על אנה צ'פמן כי "זה לא היה רעיון שלי לשלוח אותה לרוסיה". כך זה נראה

סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בוחר להגיב בפעם הראשונה לפרשת חילופי המרגלים דווקא בתכניתו של ג'יי לנו, ואומר בצחוק גדול על "המרגלת הלוהטת" אנה צ'פמן כי "זה לא היה רעיון שלי לשלוח אותה לרוסיה".

וכך זה נשמע:

לנו: "החלפנו עשרה מרגלים תמורת ארבעה, עכשיו, אני יודע שהיכולת המתמטית שלנו לא כל כך טובה, אבל... זה פשוט לא נראה הוגן, למה החלפנו עשרה בארבעה?"

ביידן: "קיבלנו חזרה ארבעה ממש טובים... העשרה - הם היו פה במשך זמן רב, אבל הם לא עשו הרבה"

לנו: "לגבי האשה הרוסיה הזו פה בתמונה (מציג תמונה של אנה צ'פמן), תן לי לשאול אותך משהו, ואתה ודאי יודע את זה, אדוני סגן הנשיא: יש לנו מרגלות כאלה סקסיות?"

ביידן: "תן לי להבהיר - זה לא היה הרעיון שלי לשלוח אותה בחזרה..."


גורמי ממשל בארה"ב: החילופים תוכננו מראש

פרשת הריגול הגדולה ביותר מאז המלחמה הקרה הסתיימה אתמול, לאחר שהמרגלים הרוסים עזבו את ארצות הברית ועלו על מטוס בחזרה לארצם. בתמורה לחזרתם למוסקבה, שיחררה רוסיה ארבעה בני אדם שנאשמו בריגול, שניים לבריטניה ושניים לארצות הברית.

סוכנות הידיעות AP מדווחת כי ההכנות לעסקת חילופי המרגלים החלו עוד לפני שהתפוצצה פרשת הריגול בארה"ב. הנשיא אובמה, כך לפי הדיווח, התמקד מלכתחילה באפשרות של עסקת חילופים עם הרוסים כדי למנוע הידרדרות של היחסים העדינים עם רוסיה. מרגע המעצרים בארה"ב, פעלו שני הממשלים - ברוסיה ובארה"ב - במהירות שיא כדי "לתפור" את העסקה ולהביא את החילופים לכדי ביצוע.

גורמים בוושינגטון אומרים כי יש הסכמה רחבה בארצות הברית למהלך של גירוש מהיר ודיסקרטי עד כמה שניתן. הממשלות אינן מעוניינות לדרדר את היחסים ביניהן, ומעדיפות שהדי הפרשה ישכחו במהרה.

"ארצות הברית ניצלה את ההזדמנות כדי לשחרר ארבעה אנשים המשרתים תקפות מאסר ממושכות ברוסיה, שכמה מהם היו במצב בריאותי קשה", אמר דובר משרד החוץ האמריקני מארק טונר. משרד החוץ הרוסי שחרר הצהרה ברוח אותם דברים ואמר "העסקה נעשתה כחלק מהשיפור ביחסי רוסיה וארה"ב, ונתנה להם דינמיקה חדשה".