הנאצי הנמלט מטייל בפארק, גרמניה מסרבת להסגירו

אין גבול לאטימות: החוק היחיד שנותר בגרמניה מתקופת היטלר הוא "חוק הפיהרר", שקובע שכל זר שהתנדב ל-אס.אס במלחה"ע השנייה הוא אזרח גרמני. זה החוק שבזכותו קלאאס פאבר, פושע מלחמה הולנדי שנמלט ממאסר עולם, תועד השבוע מטייל להנאתו עם אשתו בגרמניה. הוא הורשע ברציחתם של לפחות 22 אנשים, אך גרמניה מסרבת להסגירו

גרמניה אחרת? פושע נאצי שמבוקש בעבור רצח המונים ופשעים נוספים במחנות המוות תועד על ידי עיתון ה"סאן" הבריטי, כאשר הוא מטייל להנאתו בפארק בגרמניה. קלאאס פאבר, בן 88, נראה כמו פנסיונר לכל דבר, כששליח העיתון עימת אותו עם פשעי המלחמה שלו.

השיער הלבן והמשקפיים של פאבר מסתירים עבר מזעזע כרוצח קר-דם שהתנדב מרצונו החופשי ליחידת האס.אס הידועה לשמצה של אדולף היטלר וליחידת המוות של הגסטאפו הגרמני.

פאבר נידון למוות לאחר שהורשע בביצוע פשעי מלחמה ב-1947. גזר דינו הומר למאסר עולם, וב-1954 הוא נמלט מהכלא בעיר ברדה, הולנד, ונמלט למקלט בגרמניה. דרישות שהוגשו ע"י בריטניה ומדינות אחרות להסגיר את פאבר - שנמצא במקום החמישי ברשימת הפושעים הנאצים הנמלטים המבוקשים ביותר - נדחו בגרמניה.

אב לשלושה, "שקט ומנומס"

באופן מדהים, בכירים בגרמניה ממשיכים להגן על הרוצח, ההולנדי במקור, ומתעקשים שהוא מוגן מפני הסגרה לאחר שהיטלר העניק לו אזרחות גרמנית כמתנדב אס.אס.

לפי חוקי הפרטיות המקומיים, לרשויות אסור להיות מיודעות על כך שפאבר הוא פושע מלחמה, או לראות תמונות שלו נהנה מהחופש. אבל ה"סאן" מצא אותו בעיירה אינגולשדאדט, שם הוא חי עם אשתו ג'קובה. השם ק. פאבר מופיע על פעמון הדלת בדירת הזוג.

לאחר שנים בהן עבד כעובד משרד אנונימי ב"אאודי", פאבר נהנה כעת מחיי פרישה רגועים בפארקים מקומיים ובטיולים בפולקסוואגן גולף שלו. שכנים אומרים שהאב לשלושה הוא אדם שקט, ידידותי ומנומס.

ברח מהכלא וקיבל מקלט בגרמניה

עיתונאי ה"סאן" התעמת עמו, ושאל אותו אם הוא חש חרטה כלשהי על פשעיו או חמלה לקורבנותיו וקרוביהם. חיוכו החביב של פאבר נעלם מיד, והוחלף במבט קריר ושקט קודר.

במשפטו נחשף שהוא היה נאצי נלהב שהתנדב לאס.אס ב-1940, ואז טייל ברחבי צפון הולנד, שם טבח ללא רחמים ביהודים ובמתנגדי משטר הולנדים. הוא התקדם והפך לקצין במשטרה החשאית הידועה לשמצה, ה-אס.דה, ועבד בשביל הגסטאפו כמוציא להורג במחנה הריכוז וסטרברוק, שם הוחזקה גם הנערה אנה פרנק.

הוא הורשע ברצח של לפחות 22 קורבנות, אך בבית המשפט נאמר כי הוא השתתף בירי המוני ומומחים מאמינים שמספר קורבנותיו גבוה בהרבה. פאבר היה אחד משבעה קצינים נאציים שברחו מהכלא ההולנדי. השבעה שילמו קנס על כך שחצו את הגבול באופן בלתי חוקי, ואז שוחררו לחופשי. הרשויות בגרמניה עדיין מכבדות את הזכויות המיוחדות שניתנו על ידי היטלר עצמו למאמיניו האדוקים ביותר.

"חוק הפיהרר" עדיין קיים

פאבר הפך לאזרח גרמני ב-1943 תחת "חוק הפיהרר" - המעניק אזרחות גרמנית למתנדבים נאציים זרים. זהו החוק היחידי מחוקי היטלר שעוד לא בוטל, וגרמניה עדיין משתמשת בו כדי לדחות ניסיונות חוזרים ונשנים להשיב את פאבר לכלא בהולנד.

ארגוני שואה מזועזעים דחקו אמש בגרמניה להפסיק להגן על פאבר ולהסגיר אותו. צייד הנאצים שמעון ויזנטל אמר לעיתון כי "הוא אחד האנשים הרשעים ביותר עלי אדמות. העובדה שגרמניה ממשיכה לגונן עליו היא כתם מזעזע על מוניטין האומה".

ארנולד קארסטנס, חבר ארגון "חקירת פשעי מלחמה" אמר "זה לא ייאמן שהאיש הזה חופשי. גרמניה צריכה להתבייש בעצמה. פשעיו כל כך קיצוניים שהוא צריך למות בכלא. מה שעושה את זה יותר גרוע זה שהוא אף פעם לא הביע חרטה. זה מחליא לראות אותו נהנה מהחופש".

צפו בג'ון דמיאניוק שוב על דוכן הנאשמים

רוצים לקבל עוד עדכונים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק