האיש שהשתיל מצלמה במקום עין

מה גורם לאדם שפוי להשתיל מצלמה זעירה בתוך חלל עינו? תשאלו את רוב ספנס, במאי סרטים קנדי שהחליט לקחת צעד דרמטי קדימה את יכולת התיעוד שלו. לאחר שאיבד את עינו בתאונת ירי, ספנס עבר השתלה בחלל העין שהפכה אותו לאדם ביוני בעל יכולת לתעד כל דבר שעיניו רואות - ולשדר זאת לעולם כולו. צפו באיש הביוני בפעולה

המציאות עולה על כל תסריט: רוב ספנס, במאי סרטים קנדי בן 36, איבד את עינו הימנית בתאונת ירי בחווה של סבו כשהיה נער. לפני מספר שנים הוא החליט לנצל את המקום הפנוי בעינו כדי להתקין שם מצלמה זעירה שתתעד כל מה שהיה רואה אלו לא היה מאבד את עינו, ובקרוב - המצלמה הזו תשדר לכל העולם את מה שהוא רואה - בשידור חי.

זה נשמע אולי כמו תסריט דמיוני, אבל בשנה שעברה הושלם תהליך השתלת העין ואף זכה לתואר אחת ההמצאות הטובות ביותר לשנת 2009 של המגזין "טיים". ספנס מכנה עצמו "איי-בורג" - שהוא שילוב של המילים "אדם ביוני" ו"עין" בשפה האנגלית.

המצלמה הזעירה שהותקנה בחלל העין משדרת את הצילומים באופן אלחוטי באמצעות סוללה קטנה, אך בשלב זה היא רק מתעדת ואינה משדרת את הצילומים למוחו של ספנס. במקום זאת, הוא מסוגל להקליט את כל מה שעינו רואה מדי יום, וכעת הוא מתכוון לשדר את התמונות שמוחו "רואה" לכל העולם בלינק מיוחד שיעלה ברשת האינטרנט. כך ייתכן שכל אחד מהאנשים בסביבתו של ספנס יופיע באיזשהו אופן בסרטיו העתידיים.

מתכוון לשדרג את יכולת הצילום

בשלב זה, המודל הנוכחי של המצלמה בראשו של ספנס מספק צילומים ברזולוציה נמוכה, וגם איכות השידורים טעונה שיפור - כיוון שהוא צריך להשתמש באנטנה שנמצאת בלחי שלו, על מנת לשדר את הצילומים למחשב.

אך כל זה לא עוצר את ספנס מלהיות שמח בחלקו. לאחרונה הוא הודיע על מצלמה משופרת שתתוקן בעתיד בעינו. "שלא כמוכם - בני האדם הרגילים - אני יכול להמשיך ולהשתדרג", אמר ספנס.

העין הביונית נבנתה בעזרתו של פרופ' סטיב מאן מאוניברסיטת מסצ'וסטס, כאמצעי נוסף לתיעוד, כפי שמסביר ספנס: "כשאתה מצלם סרטים תיעודיים, אנשים משתנים ליד המצלמה. בעזרת מצלמת העין יש לי יכולת לצפות בהם ובו בזמן לתעד את התנהגותם הטבעית. אחר כך אני מחתים אותם על טופס שמתיר לי להשתמש בחומרים בסרטים שלי".

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק