הקשר הישראלי של "המרגלת הלוהטת"

גאווה ישראלית? עיתון בניו יורק מפרסם כי מי שהיה בן זוגה של אנה צ'פמן, המרגלת הלוהטת שחשודה בריגול עבור רוסיה, הוא לא אחר מאשר איש עסקים ישראלי בשם מישל ביטן. על פי הדיווח, השניים בילו רבות עם פוליטיקאים, אך לא ברור אם צ'פמן ניצלה את קשריה לריגול. תמונותיה של "המרגלת הלוהטת" תופסות כותרות בכל העולם

מאז התפוצצות פרשיית הריגול בארה"ב בשבוע שעבר, בעולם כולו עוסקים בהרחבה בפרשה החמורה. אחת מהעצורות בפרשה היא אנה צ'פמן, שהגיעה לכותרות בעיקר בשל יופייה עוצר הנשימה, ולא בשל יכולות הריגול המרשימות שלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים מפרשת המרגלת? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

העיתון "ניו יורק דיילי ניוז" דיווח בסוף השבוע כי גם בפרשה זו ישנו "קשר ישראלי". על פי הדיווח בעיתון, בן זוגה של צ'פמן לפני מעצרה היה איש העסקים הישראלי מישל ביטן, המתגורר בניו ג'רזי. בכתבה סופר כי ביטן הוא איש עסקים מצליח, שאת עיקר הונו עשה בתעשיית האופנה ובעסקאות נדל"ן מוצלחות.

עוד נודע, כי לביטן קשרים חברתיים ענפים עם אישי ציבור בכירים, בהם פוליטיקאים, אם כי עדיין לא ברור אם צ'פמן ניצלה את הקשרים שיצרה על מנת להשיג מידע ולהעביר אותו לרוסיה.

יצאה גם עם כלכלן בכיר

בשבוע שעבר פורסם כי הכלכלן המוכר נוריאל רוביני, שידוע בוול סטריט ובעולם כולו כמי שחזה מראש את משבר האשראי הענק שכמעט והפיל את כלכלת ארה"ב, נפגש מספר פעמים עם אנה צ'פמן, סוכנת הנדל"ן החשודה בריגול לטובת רוסיה שנעצרה יחד עם תשעה חשודים נוספים בחשד לריגול - כך על פי הדיווח בעיתון "פייננשל טיימס". 

על פי הדיווח, רוביני עצמו הודה כי נפגש עימה מדי פעם באירועים חברתיים, אך ציין כי הקשר ביניהם לא היה אישי. עם זאת, רוביני מחק את פרופיל הפייסבוק של צ'פמן מרשימת אנשי הקשר שלו. הוא אמר לרשת ABC כי צ'פמן היא זו שביקשה ממנו חברות בפייסבוק.

רוביני כיהן בעבר ככלכלן בכיר בפאנל היועצים הכלכליים של הבית הלבן ויש לו קשרים עם קרן המטבע הבינלאומית ועם בנקים מרכזיים בעולם. ה"פייננשל טיימס" דיווח כי ייתכן שרוביני היה יעד של חוליית הריגול הרוסית.

המרגלת שהייתה סוכנת נדל"ן

אנה צ'פמן, החברה ה-11 ברשת הריגול שנחשפה בארצות הברית, נעצרה בשבוע שעבר בקפריסין. צ'פמן, גרושה בת 28, התגוררה בניו יורק וניהלה שם חיים כפולים. למראית עין היא הייתה סוכנת נדל"ן, אולם מתחת לפני השטח עסקה באיסוף מידע מודיעיני עבור רוסיה. סוכני ה-FBI שעקבו אחריה במשך חודשים תיעדו אותה מעבירה מחשב נייד לסוכן שהפעיל אותה בתוך חנות ספרים במנהטן.

רשת הריגול עשתה שימוש בשיטות שלא היו מביישות את הק.ג.ב בימיו הגדולים. בין היתר השתמשו הסוכנים בדיו סתרים, בשיטות קידוד והצפנה שכבר עברו מן העולם, ואף הטמינו עשרות אלפי דולרים בתוך תיק בבור בשדה נטוש ליד ניו יורק, שנועדו לשמש אותם למילוט במקרה הצורך.