חברת החשמל בדרא"פ מאיימת לשתק המונדיאל

האם אנחנו בדרך לצפות בגמר המונדיאל הקרוב בחושך מוחלט? כך לפחות עולה מהאיומים של עובדי חברת החשמל בדרא"פ שמאיימים לפתוח בשביתה בשבוע הבא ולשבש את אספקת החשמל, בין היתר גם לאצטדיון המרכזי שבו יתקיימו השלבים המכריעים, למרות האיסור על שביתות במדינה בזמן המונדיאל

מי שחשב שרעש הוובוזלות הוא הבעיה העיקרית של מונדיאל 2010 עשוי להיות מופתע בשבוע הבא, ממש רגע לפני השלבים המכריעים בחצי הגמר והגמר, כשהפסקות חשמל גדולות עשויות לשבש את פתיחת המשחקים.

עשרות אלפי עובדי חברת "אסקום", חברת החשמל הדרום אפריקאית, הודיעו היום על כוונתם לשבות כבר בשבוע הבא ובכך לגרום לשיבושים באספקת החשמל במדינה כולה, ובפרט במחוז חאוטנג שבו ממוקם ה"סוקר סיטי", האיצטדיון המרכזי של משחקי המונדיאל.

דרום אפריקה סובלת בשנים האחרונות משורה ארוכה של הפסקות חשמל, יזומות ובלתי יזומות, אך במדינה עשו מאמצים רבים לקראת משחקי המונדיאל כדי לשפר את התשתיות בתחום, וכן חוקקו חוק מיוחד האוסר על בעלי תפקידים חיוניים לשבות בתקופת המשחקים.

עם זאת, החוק לא מרתיע את העובדים הדורשים העלאה בשכרם ומסרבים להיענות להצעות הפשרה שהציעה להם הנהלת החברה עד כה.

"החלטנו לפתוח בשביתה בשבוע הבא", אמר לסיבה סשוקה, דובר הארגון המאגד כשני שלישים מעובדי החברה. "העובדים חשים שמתעלמים מדרישותיהם ומסרבים להיכנע לכך", הוסיף סשוקה. עד כה הציעה החברה העלאת שכר של 8.5% לכלל העובדים בדרום אפריקה, אך אלו סירבו להצעה.

דובר חברת החשמל הדרום אפריקאית ביקש להרגיע הערב את אוהדי הכדורגל ברחבי העולם ומסר: "ננקוט בכל האמצעים האפשריים כדי למזער כל נזק שעשוי להיגרם מצעדי המחאה של העובדים". מסי, קלוזה, פביאנו וקאקה כבר מחזיקים אצבעות.