היעד של המרגלת הרוסיה: חוזה המשבר הכלכלי בארה"ב

אנה צ'פמן, סוכנת הנדל"ן שחשודה בריגול לטובת רוסיה, נפגשה מספר פעמים עם הכלכלן הבכיר נוריאל רוביני - מי שחזה את משבר האשראי הענק בארצות הברית - כך מדווח העיתון "פייננשל טיימס". רוביני עצמו הודה כי נפגש עימה מדי פעם באירועים חברתיים. ההערכה: רוביני היה יעד הריגול של הסוכנת

תפנית בפרשיית הריגול הרוסי בארצות הברית: היום מתברר כי הכלכלן המוכר נוריאל רוביני, שידוע בוול סטריט ובעולם כולו כמי שחזה מראש את משבר האשראי הענק שכמעט והפיל את כלכלת ארה"ב, נפגש מספר פעמים עם אנה צ'פמן, סוכנת הנדל"ן החשודה בריגול לטובת רוסיה שנעצרה יחד עם תשעה חשודים נוספים בחשד לריגול - כך על פי הדיווח בעיתון "פייננשל טיימס". 

על פי הדיווח, רוביני עצמו הודה כי נפגש עימה מדי פעם באירועים חברתיים, אך ציין כי הקשר ביניהם לא היה אישי. עם זאת, רוביני מחק את פרופיל הפייסבוק של צ'פמן מרשימת אנשי הקשר שלו. הוא אמר לרשת ABC כי צ'פמן היא זו שביקשה ממנו חברות בפייסבוק.

רוביני כיהן בעבר ככלכלן בכיר בפאנל היועצים הכלכליים של הבית הלבן ויש לו קשרים עם קרן המטבע הבינלאומית ועם בנקים מרכזיים בעולם. ה"פייננשל טיימס" דיווח כי ייתכן שרוביני היה יעד של חוליית הריגול הרוסית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים מפרשת המרגלת? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המרגלת שהייתה סוכנת נדל"ן

אתמול נעצרה בקפריסין אנה צ'פמן, החברה ה-11 ברשת הריגול שנחשפה בארצות הברית. צ'פמן, גרושה בת 28, התגוררה בניו יורק וניהלה שם חיים כפולים. למראית עין היא הייתה סוכנת נדל"ן, אולם מתחת לפני השטח עסקה באיסוף מידע מודיעיני עבור רוסיה. סוכני ה-FBI שעקבו אחריה במשך חודשים תיעדו אותה מעבירה מחשב נייד לסוכן שהפעיל אותה בתוך חנות ספרים במנהטן.

רשת הריגול עשתה שימוש בשיטות שלא היו מביישות את הק.ג.ב בימיו הגדולים. בין היתר השתמשו הסוכנים בדיו סתרים, בשיטות קידוד והצפנה שכבר עברו מן העולם, ואף הטמינו עשרות אלפי דולרים בתוך תיק בבור בשדה נטוש ליד ניו יורק, שנועדו לשמש אותם למילוט במקרה הצורך.

הסוכנת השנייה: עיתונאית בניו יורק

במקביל, דווח היום ברשת CNN כי סוכנת אחרת שנעצרה בפרשה, ויקי פליאז בת ה-55, ערכה במשך שנים טור בעיתון הספרדי הנפוץ בניו יורק, אל-ג'ארו לה פרנזה. היא נחשבת לתומכת נלהבת של המנהיג הקובני פידל קסטרו ונשיא ונצואלה הוגו צ'אבס.

בטור שכתבה, תקפה לא אחת את מדיניות ארצות הברית בגין מה שכינתה "השימוש הציני שהיא עושה בכוח עבודה זול בבתי הכלא במדינה".

על פי חקירת ה-FBI, קיימות הוכחות כי היא קיבלה פעמיים תשלום מנציגים של הממשל הרוסי בפארק ניו יורקי, בתמורה להעברת מידע שנכתב על דף בדיו בלתי נראה.