סוכנת הנדל"ן התגלתה כמרגלת רוסיה

פרטים חדשים על רשת הריגול הרוסית בארה"ב: 11 הסוכנים שנחשפו בארה"ב ניהלו חיים כפולים. בין היתר נחשפה "סוכנת נדל"ן" ממנהטן שאספה מידע מודיעיני, ובני זוג שגרו סמוך לאונ' הרווארד והפתיעו את כל שכניהם. הסוכנים השתמשו בדיו סתרים והחביאו עשרות אלפי דולרים בבור בשדה נטוש לצורך מילוט. רוסיה זועמת על ארה"ב

פרשיית הריגול הרוסי מסתעפת: בריטניה פותחת בחקירה כדי לבדוק אם עשרת החשודים בריגול למען רוסיה שנעצרו השבוע בארצות הברית השתמשו בדרכונים בריטים ואירים.

אתמול נעצרה בקפריסין אנה צ'פמן, החברה ה-11 ברשת הריגול שנחשפה בארצות הברית. צ'פמן, גרושה בת 28, התגוררה בניו יורק וניהלה שם חיים כפולים. למראית עין היא הייתה סוכנת נדל"ן, אולם מתחת לפני השטח עסקה באיסוף מידע מודיעיני עבור רוסיה. סוכני ה-FBI שעקבו אחריה במשך חודשים תיעדו אותה מעבירה מחשב נייד לסוכן שהפעיל אותה בתוך חנות ספרים במנהטן.

גם יתר הסוכנים שנחשפו ניהלו חיים כפולים. דונלד היטפילד וטרייסי פולי, למשל, התגוררו בבניין דירות תמים בקיימברידג', סמוך לאוניברסיטת הרווארד. שכניהם סיפרו כי מדובר ב"משפחה מאד חביבה, הילדים שלהם תמיד עזרו לנו לפנות את השלג בחורף". גם בני הזוג סינתיה וריצ'רד מרפי מניו ג'רזי נעצרו למול שכניהם ההמומים, שסיפרו: "לא ייתכן שהם היו מרגלים, יש להם גינה כה מטופחת".

רשת הריגול עשתה שימוש בשיטות שלא היו מביישות את הק.ג.ב בימיו הגדולים. בין היתר השתמשו הסוכנים בדיו סתרים, בשיטות קידוד והצפנה שכבר עברו מן העולם, ואף הטמינו עשרות אלפי דולרים בתוך תיק בבור בשדה נטוש ליד ניו יורק, שנועדו לשמש אותם למילוט במקרה הצורך.

רוצים לקבל עדכונים חמים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

הסוכנת השנייה: עיתונאית בניו יורק

במקביל, דווח היום ברשת CNN כי סוכנת אחרת שנעצרה בפרשה, ויקי פליאז בת ה-55, ערכה במשך שנים טור בעיתון הספרדי הנפוץ בניו יורק, אל-ג'ארו לה פרנזה. היא נחשבת לתומכת נלהבת של המנהיג הקובני פידל קסטרו ונשיא ונצואלה הוגו צ'אבס.

בטור שכתבה, תקפה לא אחת את מדיניות ארצות הברית בגין מה שכינתה "השימוש הציני שהיא עושה בכוח עבודה זול בבתי הכלא במדינה".

על פי חקירת ה-FBI, קיימות הוכחות כי היא קיבלה פעמיים תשלום מנציגים של הממשל הרוסי בפארק ניו יורקי, בתמורה להעברת מידע שנכתב על דף בדיו בלתי נראה.

פוטין לקלינטון: "המשטרה שלכם מאבדת שליטה"

פרשת הריגול מעוררת סערה ביחסי רוסיה - ארצות הברית. ממשלת רוסיה הציבה דרישות בפני האמריקנים לאפשר לדיפלומטים מטעמה ולעורכי דין להיפגש עם העצורים, זאת לאחר שתחילה הכחישו כל קשר למעורבים.

ראש ממשלת רוסיה ולדימיר פוטין הביע את חוסר שביעות רצונו בפני נשיא ארצות הברית לשעבר ביל קלינטון, שהגיע לביקור ברוסיה בלי שום קשר לפרשת הריגול שנחשפה. "הגעת למוסקבה בזמן מתאים", אמר פוטין לקלינטון מול המצלמות. "המשטרה שלכם בארה"ב מאבדת שליטה ומכניסה אנשים לכלא, זה מה שהם מתעסקים בו כעת". קלינטון הנבוך הגיב בפרץ צחוק.