אנגליה-גרמניה: זה כדורגל או מלחמה?

רגע לפני המפגש הטעון בשמינית גמר המונדיאל, חזרנו אחורה בהיסטוריה אל העימותים הבולטים בין אנגליה וגרמניה - על מגרש הכדורגל ומחוצה לו. אז למה האנגלים שרים "שתי מלחמות עולם וגביע עולם אחד"? כל הפרטים בווידאו שלפניכם

"אל תזכירי את המלחמה" - זה המשפט האלמותי מהסדרה הקומית "המלון של פולטי" עם ג'ון קליז. וממש כמו הקטע הקומי במלון של פולטי, כשזה מגיע למפגשים בין אנגלים לגרמנים - קשה לא להזכיר את המלחמה, במיוחד כשמדברים על כדורגל.
 
הסמל של השלום במלחמת העולם הראשונה היה כשכוחות גרמנים ואנגלים ערכו משחק כדורגל בעיצומה של הפסקת אש בחג המולד. גם למשחק שנערך לפני מלחמת העולם השנייה היה ערך היסטורי -
אז המשחק שימש את היטלר לתעמולה: השחקנים האנגלים נאלצו להצדיע במועל יד במשחק של גרמניה מול אנגליה בברלין. 
 
משחקים רשמיים נערכים בין שתי הנבחרות כבר 110 שנים. המשחק הכי מפורסם הוא משחק הגמר של  המונדיאל ב-1966 כשכיבוש שער במחלוקת של ג'ף הרסט הביא לאנגליה ניצחון 4-2 בתוספת הזמן על נבחרת מערב גרמניה, לכן האוהדים האנגלים שרים עכשיו "שתי מלחמות עולם וגביע עולם אחד". 
 

המערב גרמנים נקמו כבר בגביע העולם של 1970, אז הם ניצחו את האנגלים ברבע הגמר וזה כה פגע במורל האנגלי עד שראש הממשלה הבריטי האוורד ווילסון אמר שמפלגת הלייבור הפסידה בגללו את הבחירות באותה השנה.
 
בסך הכל אנגליה וגרמניה, או מערב גרמניה, נפגשו 27 פעמים. אנגליה ניצחה ב-12 משחקים, גרמניה ב-10 וחמישה משחקים הסתיימו בתיקו. שניים מהמשחקים שהסתיימו בתיקו הוכרעו בבעיטות עונשין, גרמניה – איך לא - ניצחה בשניהם, בחצי הגמר של 1990 באיטליה ובחצי הגמר של אליפות אירופה ב-1996. זה היה ניצחון ששימח את הגרמנים במיוחד מפני שאנגליה הייתה המדינה שאירחה את הטורניר.
 
בזמן שלאנגליה היו בעיות קשות ביותר מהנקודה הלבנה, לא היו לה שום בעיות להבקיע לרשת במשחק פתוח. בסיכום המשחקים הם מנצחים את הגרמנים 47 – 34, כולל ניצחון מוחץ 5-1 על גרמניה במינכן במהלך משחקי ההעפלה למונדיאל 2002. אז הכותרת הייתה - "לא להזכיר את התוצאה". מעניין את מה יזכרו מהמשחק של היום.