מונדיאל 2010: הזמן לתעודת חצי

דרום אמריקה חוגגת, אירופה בהלם ואפריקה מאוכזבת. חצי מונדיאל כבר מאחורינו וזה הזמן לסכם את ההישגים ולחלק ציונים לקראת החלק המעניין שעוד לפנינו

האם ברזיל תרשום עוד נצחון ? (רויטרס)

חצי מונדיאל כבר מאחורינו ונדמה כי אומנם מוקדם לסכם, אבל בהחלט אפשר לחלק ציונים והערות. בראש הכיתה עומדות הנבחרות מדרום אמריקה שטרם הפסידו ורשמו שמונה ניצחונות מתוך עשרה מפגשים מול קבוצות מיבשות אחרות.

נבחרות מאירופה שנחשבו "חזקות" לא מספקות עד כה את הסחורה והאכזבה האמיתית היא מהיבשת השחורה. הניצחון היחידי שהאפריקנים רשמו היה של גאנה מול סרביה.

דייגו מראדונה, מאמן נבחרת ארגנטינה, מסביר את הפתיחה המוצלחת של היבשת בה נולד וגדל כך: "הנבחרות הדרום אמריקניות תחרותיות יותר מהנבחרות האירופאיות. אין לי שום ספק שגם אקוודור הייתה מצליחה כאן, אנחנו הדרום אמריקנים מעל הסטנדרטים כאן".

קרלוס אלברטו פריירה שניצח את המונדיאל עם נבחרת ברזיל ב 1994 ועכשיו מאמן את הנבחרת המארחת מופתע מהתוצאות. "גביע העולם הזה, בכנות, הוא בלתי רגיל", הוא אומר. "דרום אמריקה מראה את כוחה בכדורגל ואני מאוד שמח על כך" .

ניצחון ארגנטינה על ניגריה ודרום קוריאה, הניצחונות של ברזיל מול צפון קוריאה וחוף השנהב, ההופעה המרשימה של צ'ילה, פראגוואי ואורוגוואי, מוכיחים, לדעתם של המאמנים הדרום אמריקנים, מי השחקנים שהופכים את הליגה האירופאית - לליגה המובילה בעולם.

האם האירופאים יתעוררו ברגע האמת?

בינתיים צרפת בצרות ולא מצליחה להבקיע, איטליה אחרי שתי תוצאות תיקו מאכזבות גם אנגליה לא מראה יכולת מרשימה. אפילו ספרד ספגה הפסד. מאמן אלופת העולם מרצ'לו ליפי אמר בנושא: "היכולת שלנו טובה בהרבה ממה שאנו מפגינים. מאמן נבחרת אנגליה מדבר על לחץ גביע העולם - אני לא רוצה לראות את זה גם אצלנו".

מדינות מרכז אמריקה, הונדורס ומקסיקו, לא מרוצות כמו החברות הליטינית מדרום. הונדורס הייתה אמש למקפצה חשובה עבור הנבחרת הספרדית במשחק ה-32.

מאמן הנבחרת הצנועה של ניו זילנד ריקי הארברט, שהצליח לחלץ תיקו מאלופת העולם, מאמין שהגדולות מאירופה יתעוררו השבוע במשחקי ההכרעה. "אנו עדיין בשלב מוקדם", הוא מכריז. "עכשיו מגיע השלב בו באמת צריך להפגין יכולות. גרמניה, איטליה ואנגליה עוד יתעוררו בקרוב".

אחרים טוענים כי הנבחרות האירופאיות מגיעות למונדיאל עם שחקנים עייפים מהליגות הארוכות והעומס בחודשים האחרונים. האירופאים, אומרים המומחים, בניגוד לשחקנים הדרום אמריקנים, לא רגילים לעזוב את היבשת והמעבר לחורף האפריקאי משפיע עליהם.

אפריקה כבר לא כל כך גאה

תושבי אפריקה, שהיו גאים לפני 32 משחקים בשש נבחרות שהגיעו לגביע העולם, מאוכזבים היום. "לכל הנבחרות האפריקניות יש שחקנים מאוד מוכשרים, אולי זה בגלל שהם לא מכירים אחד את השני, אולי בגלל שאין המשכיות שגורמת לחולשה", מציין מאמן ניגריה, לארס לאגרבק.

יש לציין שהנבחרות היחידות שהצליחו לזכות בגביע העולם מחוץ ליבשת שלהם עד היום, היו נבחרות דרום אמריקניות: ברזיל שניצחה בשוודיה ב-1958, בארה"ב 1994 וביפן/ דרום קוריאה ב 2002. האם גם דרום אפריקה תתווסף לרשימה הזו ? 

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מונדיאל 2010 בדרום אפריקה: סיקור מיוחד

צפו: ויין רוני יצא נגד האוהדים והתנצל

החברה של השוער גרמה להפסד?

הנשק הסודי של נבחרת פראגוואי

וובוזלה? לא בקניונים

בלונדיניות בחצאיות? לא אצל פיפ"א

צפו במראדונה תוקף את פלה

חדש ב-BBC: שידור נטול וובוזלה

צפו: ההחמצה של גרין - גרסת הלגו

פיפ"א מודיעה: הוובוזלות לא הולכות לשום מקום

כך מתכונן ערוץ טלוויזיה לשידורי המונדיאל

כמה כסף מגלגל המונדיאל? 

מרהיב: הצצה למונדיאל בתלת-מימד