הגאווה הלאומית של דרום אפריקה

דרום אפריקה עצרה היום את נשימתה. כל התושבים התעסקו בדבר אחד - נבחרת הכדורגל של המדינה, אולי אחד הדברים היחידים שמצליחים להאפיל על העוני והפשיעה. מיליונים יצאו לפארקים מיוחדים ברחבי המדינה שם כמעט ראו ניצחון היסטורי בגביע העולמי, אך התאכזבו לבסוף לספוג שער שיוויון ממקסיקו

הדרום אפריקנים זכו היום לרגע הגדול ביותר שלהם מאז שלטון האפרטהייד. המדינה שהייתה שסועה וקרועה, ועדיין סובלת מפשע בהיקפים חסרי תקדים עצרה היום מלכת. המונדיאל הגיע לבקר, ועכשיו כל העולם מקנא בהם, תחושה שלפני עשרים שנים נראה חלום רחוק.

"אני מתרגשת מהכל, נראה לי שזו המתנה הכי גדולה שיבשת אפריקה קיבלה אי פעם", כך אמרה מרגרט, תושבת שכונת פחונים בפרברי יוהנסבורג, שמעולם לא חשבה שהמונדיאל יגיע לבקר בחצר האחורית של ביתה. "זהו יום היסטורי", אמר קודי, גם הוא תושב השכונה שהוסיף: "ייתכן מאוד שלא נזכה לראות זאת שוב בימי חיינו. יש לנו מזל".

המארחת אכזבה - ההמונים ממשיכים לחגוג

עשרות אלפי אנשים הגיעו לפארק המיוחד שארגנה העירייה לכבוד המונדיאל. לבנים, שחורים, נשים וגברים שכולם מאוחדים סביב דבר אחד - הרצון לראות את הנבחרת הלאומית מנצחת את מקסיקו במשחק הפתיחה בדרך לעשות היסטוריה ולעלות בשמינית הגמר. "זה כאילו שאנחנו בכוכב אחר", תיאר אחד האוהדים את ההרגשה שלפני המשחק.

המשחק עצמו היה שקול והתעלה לרמה גבוהה. לאחר מחצית שהסתיימה ללא שערים, הצליחה דרום אפריקה לגרום למיליונים ברחבי המדינה להזיל דמעות של אושר. החלוץ צ'באללה הוביל אותם ליתרון של 0-1. אך 13 דקות לפני הסיום הצליחו המקסיקנים להשוות משער של מארקס, שחקנה של ברצלונה הספרדית.