הרפש יוצא: "תומאס הייתה חולת נפש"

מה שאמירה אחת מיותרת יכולה לעשות: גם 5 עשורים של כהונה באחד התפקידים הכי נחשקים לא יכולים למחוק. כתבת הבית הלבן שגידפה את ישראל כבר התנצלה והתפטרה, בל עמיתיה למקצוע לא סולחים, להיפך: עכשיו הם סוגרים איתה חשבון וטוענים: "היא נראתה כמו חסרת בית"

הרבה גינויים ומחאות נשמעו מצד כמעט כל הארגונים היהודיים בארצות הברית, שדרשו לפטר לאלתר את כתבת הבית הלבן הוותיקה ביותר הלן תומאס, אחרי התבטאויותיה החריפות נגד מדינת ישראל.

אבל גם עיתונאים ודוברים בכירים כמו ארי פליישר, שהיה דוברו של הנשיא ג'ורג' בוש, דרש לפטר אותה בעקבות הדברים החריגים שאמרה למצלמות. דובר נשיא ארצות הברית הנוכחי רוברט גיבס התייחס לדבריה והגדיר אותם כ"בלתי מתקבלים". "הדברים שלה אינם משקפים את דעתם של רוב האנשים כאן, ובוודאי לא את דעתו של הממשל", אמר גיבס.

גם נשיא ארצות הברית ברק אובמה הצטרף לגינויים ואמר כי הוא מצדיק את החלטתה להתפטר. "הערותיה של תומאס לא היו במקום. אני מקווה שהיא מכירה בעובדה הזו", אמר הנשיא והביע צער שכך מסתיימת קריירה של כתבת הבית הלבן משנת 1961.

למרות הודעת ההתפטרות של הכתבת הוותיקה שנושקת לגיל 90, יש לא מעט עיתונאים שהחליטו לסגור איתה חשבון. התקיף מכולם היה קארל רוב, דוברו לשעבר של הנשיא בוש שמשמש כעת פרשן של רשת פוקס. "מה שהיא אמרה היה גזעני, אנטישמי ודה דוחה. יש לנו בעיה עם אישה שלדעתי היא חולת נפש", אמר רוב. "ראש הסגל בבית הלבן היה לוקח אותה לאכול צ'יזבורגר במקדונלדס כדי לוודא שהיא אוכלת. היא נראתה כמו חסרת בית, ולא יכולנו להוציא אותה מתא הכתבים של הבית הלבן".

תומאס: "מתחרטת ומתפטרת"

הלן תומאס, כתבת הבית הלבן הוותיקה שהתבטאה בחריפות כלפי ישראל, הודיעה אמש על התפטרותה המיידית מתפקידה כעיתונאית בבית הנשיא - כך דיווח לראשונה הבלוג "פוליטיקו". "אני מתחרטת עמוקות על הדברים שאמרתי בשבוע שעבר על הישראלים ועל הפלסטינים", כתבה תומאס בהודעה מטעמה.

בהתבטאות חריגה מול המצלמות אמרה הכתבת הוותיקה בשבוע שעבר, בשולי אירוע שערך הנשיא אובמה במסגרת חודש המורשת היהודית, כי לדעתה הישראלים הם "עם כובש שצריך לעזוב את אדמתם ולהשאירה לפלסטינים". 

"שהיהודים יילכו הביתה, לפולין, לגרמניה"

במהלך האירוע נשאלה תומאס על דעתה בנושא ישראל, על רקע המשט הטורקי ואמרה בתגובה: "שייצאו לעזאזל מפלסטין". בנושא הפלסטינים אמרה תומוס כי "האנשים האלה כבושים וזו אדמתם. זו לא גרמניה ולא פולין". כשנשאלה לאן יילכו היהודים, ענתה: "הביתה לפולין לגרמניה, לאמריקה. לכל מקום אחר".

בחודש אוגוסט הקרוב תחגוג תומאס את יום הולדתה ה-90, אלא שהפעם כנראה שהנשיא אובמה לא יגיש לה עוגה עם נר יום הולדת.