מכונית תופת התפוצצה בלב איסטנבול

15 בני אדם נפצעו בפעולת נקם של ארגונים כורדיים על פעולתה של טורקיה אתמול. הפיצוץ אירע סמוך לתחנת משטרה ובין הפצועים שוטרים ועוברי אורח. הצטרפו לשידור החי בערוץ החדשות

פיצוץ עז החריד את איסטנבול בסביבות השעה 10:00 בבוקר. מכונית תופת התפוצצה בעיר סמוך לתחנת משטרה. בפיצוץ נפצעו 15 בני אדם, בהם שוטרים ואזרחים עוברי אורח.

ככל הנראה מדובר בפעולת נקם של ארגוני מורדים כורדיים על פעולתה של טורקיה במעוזי הכורדים בעירק.

אתמול תקפו מטוסי קרב טורקיים מטרות כורדיות בצפון עירק. ההערכה היא כי התקיפה בוצעה בתגובה לפיגוע נגד הכוחות הטורקיים בשבוע שעבר באזור מפרץ איסכנדרון שבדרום טורקיה. סוכנויות ידיעות ערביות דיווחו כי בשלב זה לא ידוע על נפגעים בקרב המורדים הכורדים בתקיפה, אולם דובר הארגון הכורדי טען כי מטוסי קרב טורקיים חגו בשמי צפון עירק מוקדם יותר.

בשבוע שעבר בוצעה תקיפה טורקית נוספת באזור, במהלכה נהרגו ארבעה פעילים כורדים. בנאומו התקיף בפרלמנט בשבוע שעבר, הודיע ארדואן כי שובו הבהול לטורקיה מצ'ילה נבע הן מהתקרית באניית ה"מרמרה" והן בשל ההתקפה על הבסיס הצבאי הטורקי.

מנהיגי מדינות אסיה נפגשים באיסטנבול

בצל הפיגוע, שבו הבוקר מנהיגי מדינות אסיה להתכנס הבוקר באיסטנבול שבטורקיה לדון בסוגיות שונות העומדות על סדר היום.

מנהיגים מ-20 מדינות, בהן רוסיה, אירן, סוריה, פקיסטן ואפגניסטן, משתתפים בוועידה שמארחת טורקיה. את הכנס אנו מעבירים בשידור חי בערוץ החדשות. מעט לאחר השעה 9:00 בבוקר החלה מסיבת עיתונאים שעורך נשיא אירן מחמוד אחמדינג'ד.

גם ישראל שלחה נציג - דיפלומט שעושה את שירותו באנקרה, זאת לאחר שהשב"כ המליץ לשר דן מרידור שלא להשתתף בכינוס מסיבות ביטחון.

ארדואן: "לא יכולים להישאר בשקט לאור שפיכת הדמים והפשע"

אמש "גנבו את ההצגה" נשיא סוריה בשאר אסד וראש ממשלת טורקיה, רג'ב טייפ ארדואן, במסיבת עיתונאים משותפת שכינסו השניים בשולי הוועידה. במהלך ההודעה המשותפת תקפו השניים את ישראל, והציגו חזית אחידה. "אנו קוראים להפעיל ענישה בינלאומית נגד ישראל, אחרי הפגיעה ב'משט הסיוע' והסרת המצור מעל רצועת עזה", אמר ארדואן.

"כל ניסיון לשבור את המצור על עזה הוא בהחלט מבורך", אמר ארדואן. "זה פשע נגד האנושות ואין שום סיכוי שהפשע הזה יעמוד אחד לאחד עם עקרונות אוניברסליים בינלאומיים". לדבריו, "תושבי עזה נמצאים בכלא ויש להסיר המצור מעל רצועת עזה", הוסיף ראש ממשלת טורקיה. "הפשע שישראל מבצעת אינו הומני. אנחנו לא יכולים להישאר בשקט לאור שפיכת הדמים והפשע".

אסד: "השלום לישראל הוא פצע שהפך לדלקת"

גם נשיא סוריה הצטרף למסע ההתנגחות בישראל. "השלום מבחינת ישראל הוא כמו פצע שהפך לדלקת", אמר אסד. "הבעיה שהייתה טמונה בתיווך הטורקי הוא שישראל התרגלה להתבסס על מתווך שנוטה לטובתה. זה כמו שימוש בסמים שישראל התמכרה אליהם. השינוי בעמדה הטורקית כמתווך הוא שהסם כבר לא סופק למי שהתרגל לצרוך אותו".

"ישראל חייבת להבין שכל זמן שהיא ממשיכה לכבוש שטחים היא תישאר אויב עבור מי שהשטחים שייכים לו", המשיך אסד. "כל פעם שהיא לא פונה לשלום היא תהיה אויב של מי שפניהם לשלום. אבל אנחנו התושבים המקוריים של המקום".

"היום אני מבקר בטורקיה בשביל להוקיע את מה שקרה וזה לא רק לצורך ההצהרות אלא כדי לתרגם זאת למעשים. אמרתי לארדואן ולנשיא גול שאנחנו מוכנים להדגיש כל צעד לתמוך בכל מעשה של טורקיה כממשלה תציע לעשות כתגובה לפעולות הישראליות".

נשיא סוריה סיים את דבריו ואמר: "זהו סימן היסטורי לאזור כולו. אנו קוראים להסרת המצור על עזה  ולהטיל את המצור על ישראל".

רוצים לצפות בקטעי וידאו נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

רג'פ טאיפ ארדואן - הווידאופדיה

ארדואן זועם: תמונות הלוחמים משרתות את ישראל

טורקיה מציגה: חיילי השייטת מדממים

סרטון חדש חושף: חמושים בנשק חם על הספינה

אירן: משמרות המהפכה ילוו את המשט הבא

תחקיר צה"ל: 3 לוחמים נחטפו לבטן האנייה

"פעיל השלום" מודה: "רציתי להיות שהיד"