האייפד גורם לסינים להתאבד

מחסור בשעות שינה, התעללות רגשית ומשטר שמוגדר על ידי העובדים כ"צבאי" ונוקשה - אלו הדברים שעוברים, ככל הנראה, הפועלים הסינים שעומלים על ייצורם של "אייפוד" ו"אייפד" שהישראלים כל כך אוהבים להשתמש בהם. 11 עובדים התאבדו לאחרונה בגלל העומס ואחד מת מתשישות. אפליקציה קטלנית

בסין מתאבדים בגללו? נשיא אפל עם האייפד (רויטרס)

אחרי היסטריית ה"אייפד" כעת מתברר שיש לו תוצאות קצת הרסניות, לפחות בסין. אתמול פורסם כי יאן לי, עובד במפעל הענק פוקסקון שבעיר שנזן בסין, שם מיוצרים מוצרי "אפל" הלוהטים ביותר בשוק, מת מתשישות לאחר שעבד 34 שעות ברציפות. כעת מתברר שהוא לא היחיד.

לטענת משפחתו של לי, הוא חש ברע לאחר שעות עבודה מרובות, קיבל התקף של קוצר נשימה, התמוטט ומת בדרכו לבית החולים. הם מאשימים את מעבידיו במפעל שלא אפשרו לו שעות מנוחה מינימליות.

מדובר במקרה המוות ה-12 במפעל מתחילת השנה, כאשר 11 המקרים הקודמים הסתיימו בהתאבדויות של עובדים שלא הצליחו לעמוד בתנאי העבודה הקשים. חלקם קפצו מהגג ואחרים פשוט חתכו את הוורידים ומתו באורח טרגי.

לפי הדיווחים בסין, "משטר העבודה" במפעל מאוד נוקשה וצבאי ומי שלא עומד במעמסה - נענש בחומרה. לאחרונה, ורק בגלל מחאה בינלאומית, החליטו במפעל "לתגמל" את העובדים - והעלו את שכרם מ-130 דולרים לחודש ל-170.

באפל סירבו להגיב לידיעה. נשיא החברה סטיב ג'ובס התבטא כשאמר שהוא "לא מאמין" שמדובר ב"סדנת זיעה", כך להגדרתו.

רוצים לקבל עדכוני חדשות בזמן אמת? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק