צפו בפצועי ה"מרמרה" שנחתו בטורקיה

הפצועים הראשונים מהמשט לעזה נחתו הלילה בטורקיה. בשדה התעופה הטורקי המתינו להם אמבולנסים שפינו אותם לבתי החולים. הפצועים התקבלו בתשואות ובדגלי פלסטין

ושבו בנים לגבולם: אחרי ההסתבכות בלב הים, עשרות הפצועים מהמשט ומגורשים נוספים שלא נפצעו נחתו הלילה בטורקיה והתקבלו בחגיגות ובתשואות על ידי קהל מקבלי הפנים שקיבל את פניהם בדגלי פלסטין. הפצועים פונו לבתי החולים באמצעות אמבולנסים שהמתינו להם בשדה התעופה.

המטוסים עם הפצועים והגופות נחתו באיסטנבול סמוך לשעה 3:00, דבר שלא מנע מההמונים להמתין ברחובות. "למרות הברבריות הישראלית, הפצועים שבו אלינו גאים", אמר סגן ראש ממשלת טורקיה שקיבל את פניהם בנמל התעופה.

במערכת הביטחון המשיכו אתמול בבוקר בהליך גירוש העצורים מספינות המשט לרצועת עזה, שנעצרו בתום התקרית בלב ים. עשרות פעילים הגיעו לנמל התעופה בן גוריון והם עלו הערב על מטוסים בדרכם לארץ מוצאם. 

בתום דיון ארוך שכלל לא מעט מחלוקות, החליט הקבינט המדיני-ביטחוני לגרש לאלתר משטחי ישראל את כל העצורים מהמשט לעזה. בקבינט הוחלט לסיים את הליך הגירוש בתוך 48 שעות.

בשעות הלילה הועברו 123 פעילים נוספים ממדינות ערב למעבר אלנבי - ומשם פוזרו למדינותיהם. מאוחר יותר הועברו כ-50 פעילים נוספים מטורקיה לנמל התעופה בן גוריון, גם כן בחזרה הבייתה.

שלשום שחררה כבר ישראל 48 מפעילי המשט, לאחר ש-679 אנשי ספינת "מרמרה" נעצרו והועברו לחקירה בכלא אלה בסמוך לבאר שבע. רוב העצורים הגיעו מטורקיה, אלג'יר, ירדן ויוון.

רה"מ: לגרש מייד את כל עצורי המשט

"בעקבות הדיון בקבינט המדיני-ביטחוני אמש, קיים ראש הממשלה בנימין נתניהו, התייעצות עם שר הביטחון אהוד ברק, שר המשפטים יעקב נאמן, ושר הפנים אלי ישי, בסוגיית גירוש העצורים מהמשט לעזה. הוסכם שהעצורים יגורשו מיד - בכפוף להליכים המשפטיים הקבועים בחוק", מסר ניר חפץ, ראש מערך ההסברה הלאומי.

במהלך הכינוס המיוחד של הקבינט המדיני-ביטחוני דיווח מפקד חיל הים האלוף אליעזר (צ'ייני) מרום כי בכיסיהם של חלק מההרוגים באירוע נמצאו אלפי דולרים במזומן. על פי הערכות מערכת הביטחון מדובר בשכירי חרב שעלו לספינה להתעמת עם לוחמי חיל הים. בנוסף חושדים בצה"ל כי חלק מהפעילים תכננו להעביר כספים להנהגת החמאס.

כך הופתעו הלוחמים באש חיה

בחלוף השעות, עם פרסומם של תיעודי וידאו נוספים, נחשפת יותר ויותר עוצמת ההתנגדות עמה נאלצו לוחמי השייטת להתמודד על סיפון אניית ה"מרמרה". אמש פרסם דובר צה"ל תיעוד מיוחד של הרגע בו הבינו הלוחמים כי נפתחת לעברם אש חיה, ועליהם לשנות את אופן הטיפול בתקרית.

"הם יורים עלינו. יש לם נשק חי למטה!", צעק אחד החיילים. מיד לאחר מכן התפכחו הלוחמים, החליפו את רובי הצבע בכלי נשק חיים והשיבו אש. כתוצאה מהמפגש הקטלני נפצעו שבעה לוחמים והרגו תשעה פעילים. 

רוצים לקבל עדכון לפייסבוק שלכם כשיפורסמו תמונות נוספות מההשתלטות? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

צפו: פעילי המשט מורדים מהספינות

לוחמי השייטת מדברים: "פוצצו אותנו במכות"

תיעוד: כך היכו את לוחמי השייטת על הסיפון

תמונות ראשונות: הקרב על הסיפון

עדות מהספינה: חיילים קפצו למים כדי להינצל

בעקבות התקרית: אזהרת מסע לטורקיה

חמאס: חבר פרלמנט טורקי נהרג

הרמטכ"ל: צריך להיערך למהומות בגזרות נוספות

התקרית הימית - שאלות ותשובות

איך דיווחו על העימות בעולם?

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות