טורקיה מחזירה את השגריר בישראל

אזרחי טורקיה לא נותרים אדישים לתמונות ולדיווחים המגיעים מלב ים. משעות הלילה הגיעו אלפים והתגודדו מול קונסולית ישראל באיסטנבול. המפגינים יידו אבנים לעבר השוטרים שהוצבו במקום, והתפתחו תגרות אלימות. בנוסף הותקפו גם השוטרים שהוצבו מחוץ לבית השגריר באנקרה

טורקיה סוערת: מאות מפגינים באיסטנבול ניסו להסתער משעות הלילה על קונסוליית ישראל. ההמונים זועמים על הפעולה הישראלית בלב הים התיכון, שגבתה עד כה על פי הדיווחים לפחות עשרה קורבנות מאנשי המשט. בעקבות ההתרחשות הודיעו במשרד החוץ הטורקי: נחזיר את השגריר שלנו בישראל.

המפגינים הרבים שהתגודדו מול הקונסוליה, השליכו אבנים ובקבוקים לעבר החומות שמקיפות את השגרירות ולכיוון השוטרים שהוצבו כדי להגן על המקום. בנוסף התפתחו באזור המהומות תגרות בין מאבטחי השגרירות, השוטרים והמפגינים.

הפגנות דומות נערכו גם סביב בית השגריר הישראלי בבירה הטורקית, באנקרה. גם שם התפתחו מקרי אלימות רבים בין המפגינים לבין השוטרים שמאבטחים את ביתו של השגריר.

ראש ממשלת טורקיה, רג'יב טאיפ ארדואן הודיע שהוא מפסיק את ביקורו בצ'ילה וכי יחזור למדינה. נשיא טורקיה עבדאללה גול אמר בעקבות האירועים כי הוא דורש להוציא מיד לפועל חקירה של האירוע, שתעניש את האחראים להתרחשויות הלילה.

"פעולות צה"ל מנוגדות לחוק הבינלאומי"

שר החוץ הטורקי גינה את המתקפה הישראלית. הוא זימן את שגריר ישראל בטורקיה לשיחות שהוגדרו "דחופות". הרמטכ"ל הטורקי קטע בעקבות ההתרחשות ביקור במצרים, כדי לשוב לאנקרה להתייעצויות דחופות של ראשי הממשל הטורקי, פגישה שזומנה בעקבות האירועים הלילה.

בכירים בממשל הטורקי טוענים בפני התקשורת כי "הפעולה של צה"ל מנוגדת לחוק הבינלאומי". לטענתם, הספינות שייטו במים הבינלאומיים והיו אמורות להעביר סיוע הומאני. "אנו לא מקבלים את הפעולות של ישראל", נמסר מנציגי המדינה.

"אנו דורשים מישראל לשלוח את הנוסעים שהיו על הסיפון ונמצאים עכשיו בידיים ישראליות, לשלוח את הפעילים הטורקים ואת הפצועים בחזרה לידיים טורקיות", מסרו נציגי הממשל. "אנו דורשים מישראל להפסיק את המצב הלא סימפטי והלא חוקי הזה ולשחרר את ששת הספינות מיד".

מזכ"ל האו"ם באן קי מון, הגיב גם הוא לאירועי הלילה. לדבריו הוא מזועזע ממה שהתרחש והוא מגנה את ההרג של האזרחים במתקפה. בנוסף קרא באן לחקירה של האירועים.

העולם עוקב אחר המתרחש

רשתות התקשורת הבינלאומיות קטעו היום את לוח השידורים הרגיל ופרצו בדיווחים ישירים ודרמטיים מהנעשה במי הים התיכון.

את הדיווחים ליוו תמונות ההשתלטות, אותן הגדירו הכתבים "אלימות", בהן רואים את כוחות צה"ל יורים על מי שמוגדר "פעילי השלום הבינלאומיים".

במהלך הדיווחים הרשתות עברו בין כל מוקדי ההתרחשויות: ההפגנות ברצועת עזה, הפגנות נגד ישראל באיסטנבול ודיווחים של עורכי חדשות החוץ מרחבי העולם בהם צוטטו גורמים בצה"ל, אנשי חיזבללה וגורמים בכירים בטורקיה.

המשט לעזה: סיקור נרחב

דיווח: ראאד סלאח נפגע בהשתלטות

איום מטורקיה: יהיו תוצאות חמורות

ה"משט למען עזה" יצא לדרך

מגעים חשאים בין ישראל לבין טורקיה בנושא המשט

בישראל ממשיכים להיערך לקראת הגעת המשט

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות