אחרי 221 שנה: הספר של וושינגטון חזר לספריה

ג'ורג' וושינגטון, נשיאה הראשון של ארה"ב, שאל לפני 221 שנים ספר מהספריה ושכח להחזיר אותו. אתמול הוחזר הספר סוף סוף לספריה והקנס של 300,000 דולרים נמחק כלא היה. לאזרח הקטן זה לא היה עובר בשתיקה כל כך בקלות

הגיע הזמן. ג'ורג' וושינגטון (רויטרס)

איחרתם להחזיר ספר לספריה וזכיתם למטר של צעקות מצד הספרנית ולקנס של כמה עשרות שקלים? כנראה שאם הייתם נשיא ארה"ב לשעבר, לא רק שהיו מוותרים לכם על הקנס - אלא גם היו עורכים לכבודכם טקס מיוחד על השבת הספר באיחור.

זה לפחות היה המקרה כשספר ששאל ג'ורג' וושינגטון, נשיאה הראשון המנוח של המעצמה הגדולה בעולם, חזר באיחור של 221 שנים לספריה העתיקה ביותר בניו יורק. הקנס על האיחור, שלפי מחשבי הספריה עמד על כ-300,000 דולרים, נמחק כלא היה.

לפי הרישומים בספריה, שאל וושינגטון את הספר "חוק האומות" מאת אמר דה וטל ב-5 באוקטובר, 1789. מאז הוא שכח להחזירו לספריה ובינתיים נאסף אל אבותיו המייסדים. העובדה שהספר לא הוחזר לספריה נשמרה בסוד עד לאחרונה, כאשר נחשפה הפרשה בעיתון "ניו יורק דיילי".

"כמה ימים אחרי שהסיפור פורסם, הציעו גורמים מטעם שושלת וושינגטון להחליף את הספר בעותק חדש מאותה המהדורה", אמר דובר מטעם הספריה. אתמול סוף סוף, 221 שנים לאחר ההשאלה המקורית, הושב הספר למקומות על המדף, כאמור, בטקס רב הוד והדר.