הבורסה של תאילנד עולה באש

האם הקרבות בתאילנד הסתיימו או לא? הבוקר חלה התפתחות דרמטית במהומות בתאילנד כאשר ארבעה ממנהיגי החולצות האדומות שהתבצרו במחנה בבנגקוק הסגירו את עצמם לידי כוחות הביטחון התאילנדים. "אני מצטער. אני לא רוצה לספוג יותר אבדות", אמר אחד המנהיגים שנעצר. סמוך לאחר מכן החלו מפגינים להצית את העירייה והבורסה

מתנגדי הממשל מבעירים צמיגים ברחובות בנגקוק (חדשות 2)

האם הגיע הסוף למהומות בתאילנד על רקע מאבק החולצות האדומות בממשל? הבוקר (שעון ישראל) חל מפנה דרמטי בקרבות כאשר ארבעה מנהיגי החולצות האדומות שהתבצרו במחנה במרכז העיר בנגקוק החליטו להסגיר את עצמם לידי כוחות הביטחון.

בסך הכל מדווחים בבנגקוק על 13 מפגינים שנעצרו ועל "כיבוש" המחנה הגדול ביותר של האופוזיציה. מאוחר יותר החלו מפגינים להבעיר את בית העירייה ואף את הבורסה של תאילנד.

"אני מצטער. אני לא רוצה יותר אבדות בנפש", אמר אחד המנהיגים לפי הדיווחים של תחנת הטלוויזיה בתאילנד. "המצב הכללי בסך הכל תחת שליטה", אמר דובר מטעם צבא תאילנד שאף הודיע שהפעולות הצבאיות באזור הושהו בעקבות ההסגרה. "המתנגדים הפסיקו את הפעולות התוקפניות שלהם", הוסיף הדובר.

בזמן שהמתנגדים מטעם האופוזיציה נכנעו, התפוצצו במקום שלושה רימונים שגרמו לפציעתם של שני חיילים. עיתונאי זר נפצע אף הוא באורח אנוש ונשקפת סכנה לחייו. כלי התקשורת מדווחים כי כאשר כוחות הצבא התקרבו לפתח המחנה, נשמעו מתוכו צעקות כניעה ובכי רב.

דובר מטעם הממשל אישר כי הצבא אכן השתלט על מחנה האופוזיציה.  עם זאת, יש לציין כי מהומות בסדר גודל קטן יותר עדיין מתקיימות באזורים נוספים במדינה, בעיקר בצפונה. 

היום הגיע המאבק לשיאו

מוקדם יותר הבוקר, לאחר ימים ארוכים של עימותים ברחובות בנגקוק בין המשטרה והצבא לבין ארגון החולצות האדומות המתנגד לממשל, נראה היה שלממשלת תאילנד הגיעו מים עד נפש. כוחות הממשל שהתמודדו עם מפגיני האופוזיציה תוגברו הלילה בכוחות צבא ומשטרה רבים המלווים בכלי רכב משוריינים שסייעו במצור ובפשיטה על מעוזי אנשי האופוזיציה ברובע העסקים של בנגקוק.

הטלוויזיה בתאילנד דיווחה שכוחות המשטרה והצבא צרו על האזור שבו התבצרו אנשי האופוזיציה וניסו לפזרם בעזרת יריות באוויר, רימוני גז מדמיע וסילוני מים שנורו מתוך רכבים משוריינים. בעימותים הלילה נהרגו חמישה בני אדם מירי של כוחות הביטחון בזמן שאלה ניסו לפרק מחסום אולתר שבנו אנשי האופוזיציה ברובע העסקים של בנגקוק.

מהתמונות שהגיעו מהאזור עולה כי עשן שחור רב מיתמר מעל עיר הבירה בנגקוק בעוד כוחות הביטחון המשיכו בניסיונותיהם לפזר את ההפגנות. ראש ממשלת תאילנד פנה היום אל המפגינים ואמר כי הוא מוכן לשבת איתם בשולחן המשא ומתן וזאת רק אם יניחו את נשקם ויפסיקו את גילויי האלימות.

מהצד השני פנה אחד ממנהיגי המפגינים לאנשיו וטען כי הם צריכים להתכונן למגע אלים עם אנשי הצבא ולהיות מוכנים להגן על עצמם.

מנהיגים בעולם חוששים ליציבות הממשל בתאילנד

גל האלימות פרץ לאחר שלפני כמה ימים, ירה צלף של צבא תאילנד לעבר אחד ממנהיגי החולצות האדומות, קצין לשעבר בצבא התאילנדי, ופצע אותו באורח אנוש בזמן ששוחח עם עיתונאים זרים.

מאז החל גל האלימות הנוכחי בבנגקוק והירידה ברמת הביטחון האישי במדינה רבים מבני בריתה של המדינה בארצות המערב חוששים שתאילנד צועדת לעבר חוסר יציבות ממשלתית. מנהיגים רבים בעולם, בהם מזכ"ל האו"ם באן קי מון פנו לניצים בבקשה להפסיק את האלימות הגואה ולסור מיידית לשולחן הדיונים.

הפעילים המרכזיים בהפגנות נגד הממשלה, צבא החולצות האדומות, אזרחים המגיעים מהאזורים החקלאיים העניים של תאילנד, החלו את הפגנותיהם בחודש מרץ האחרון בטענה כי הממשלה עלתה לשלטון בדרך שאינה לגיטימית בגיבוי של כוח צבאי ובעזרת מניפולציות שנעשו בבתי המשפט.