מרהיב: תמונות חדשות מהר הגעש האיסלנדי

בריטניה שוב מקורקעת עקב חידוש הפעילות הוולקנית בהר הגעש באיסלנד: המרחב האווירי בצפון הממלכה הבריטית נסגר עד הערב. החשש הגדול הוא שפעילות הר הגעש תתגבר עוד יותר, מה שיוביל לסגירת נמלי התעופה המרכזיים במערב אירופה ולהפסקת חלק מהפעילות הכלכלית במדינה

כמה שבועות לאחר שגרם למשבר האווירי הגדול בהיסטוריה - הר הגעש האיסלנדי מסרב להירגע. רשות שדות התעופה בבריטניה הפסיקה הבוקר את ההמראות והנחיתות בנמלי תעופה רבים בצפון הממלכה בעקבות התפרצויות מחודשות של הר הגעש והתפשטותו של ענן האפר הוולקני החדש.

רשויות התעופה בבריטניה סגרו את נמלי התעופה בצפון אירלנד, סקוטלנד, ליברפול ומנצ'סטר להמראות מטוסים עד השעה 19:00 שעון בריטניה לכל הפחות. בממלכה מודאגים מהאפשרות של התפרצות מסיבית יותר של הר הגעש או אף התפרצות של הר געש נוסף, מה שעלול להווביל לסגירת המרחב האווירי של בריטניה כולה ולהפסקת הפעילות בנמלי התעופה הית'רו וגטוויק בלונדון, שניים מנמלי התעופה העמוסים ביותר בעולם.

עד יום שלישי צפויים שיבושים בתנועה האווירית

התמונות החדשות שצולמו בהר הגעש הוולקני אמנם מרהיבות למדי, אך הן מטרידות מאוד את שלוותם של תושבי האיים הבריטיים ואת תושבי מערב אירופה. המשמעות של הפסקת התנועה האווירית היא הפסקת חלק מתנועת הסחורות, היבוא, היצוא ותנועת הנוסעים כמובן - עוד מכה קשה לכלכלה האירופאית שמתמודדת בתקופה האחרונה עם משברים רבים.

לפי התחזיות של מומחי התעופה באירופה, עד יום שלישי לכל הפחות צפויים שיבושים רבים בתנועה האווירית באיים הבריטיים. אולם האפשרות המטרידה יותר היא התפרצות של הר געש נוסף, מה שיתכן ויוביל לסגירת המרחב האווירי גם באזור הים התיכון ואולי אף בישראל.