אירן מאיימת על ארה"ב: אל תתקרבו

"מטוס אמריקני שהתקרב לאזור התרגיל הימי של צבא אירן עזב את המקום מייד לאחר שהוזהר על ידי כוחות הנ"מ שלנו" - כך טוען מפקד צבא אירן, שביצעה הבוקר ניסוי בטילי יבשה-ים מסוג "פאג'ר 5", זאת במסגרת התרגיל הצבאי הענק שעורכת אירן בשבוע האחרון במפרץ הפרסי. בדרך לעימות?

מפקד צבא אירן, הגנרל עטאללה סאלחי, הודיע כי אתמול "הניסו" חיילים אירנים מטוס ריגול אמריקני שהתקרב לאזור בו נערכים תמרוני הצבא.

אירן עורכת בשבוע האחרון תרגיל צבאי גדול בו משתתפים כוחות יבשה, ים ואוויר, ובמקביל נערך שם הבוקר ניסוי ירי בטיל יבשה-ים חדש. היום, לטענת האירנים, ביומו הלפני אחרון של התרגיל, כמעט התרחש עימות צבאי מול מטוס ריגול של צבא ארה"ב.

"מטוס אמריקני שהתקרב לאזור התרגיל הימי של צבא אירן עזב את המקום מייד לאחר שהוזהר על ידי כוחות הנ"מ שלנו", ציין הגנרל האירני, לאחר ניסוי הטילים החדשים שערכו היום האירנים.

הגנרל האירני שיגר איום מפורש כלפי צבא ארה"ב ואמר שכוחותיו לא יסכימו לשליטה אמריקנית במפרץ הפרסי. "נגמרו הימים שאמריקה היתה מחליפה שלטון במזרח התיכון באמצעות ספינה אחת", לדברי סאלחי.

סוכנות הידיעות האירנית "פארס" דיווחה מוקדם יותר כי הצבא האירני ערך ניסוי ירי בטילי יבשה-ים חדשים במסגרת תרגיל במפרץ הפרסי, ומסרה כי הניסוי עבר בהצלחה ו"הטילים המתקדמים" פגעו בכל המטרות.

טילי היבשה-ים ששוגרו היום הם פיתוח אירני של הטיל "פאג'ר 5" שמקורו בסין לטווח של כ-60 ק"מ, טילים מהסוג שמצוי גם בידי חיזבאללה ואשר נורו לישראל במהלך מלחמת לבנון ה-2. הניסוי הצליח, לטענת האירנים, והטיל ששוגר פגע והשמיד ספינה בלב ים.

תרגיל ענק במפרץ הפרסי

לפני כשבוע פתחה הרפובליקה האיסלאמית בתרגיל ימי רחב היקף במטרה להתכונן למגננה מהתקפה ימית או חדירה למדינה, כך על פי דבריו של אחד ממפקדי צבא אירן.

התרגיל רחב ההיקף נמשך שמונה ימים, בשיתוף חיל הים וחיל היבשה של המדינה. במהלכו נערכו ניסויים בכל נשק חדשים שלא נחשפו עד כה ובספינות מלחמה חדשות, שלדברי מפקדי הצבא, הוצגו לראשונה במהלך התרגיל.

אזור האימונים בו נערכת הדמיית המלחמה הוא המפרץ הפרסי וצפון האוקיינוס ההודי. בתמונות הראשונות של התרגיל ששודרו בטלוויזיה האירנית ניתן לצפות בספינות צוללות ובתירגול פעיל של כוחות היבשה של הצבא.

רק לפני שלושה שבועות: תרגיל צבאי כולל

רק לפני שלושה שבועות נערך תרגיל צבאי חסר תקדים בהיקפו באירן שנקרא "הנביא הגדול 5". במשך שלושה ימים תירגל צבא אירן כוחות אוויר, יבשה וים ואפילו טילי קרקע-קרקע, זאת למורת רוחו הרבה של המערב.ככל הנראה מטרתו של התרגיל היה להראות לעולם את יכולותיה הצבאיות של אירן מתוך כוונה להרתיע מפני תקיפה אפשרית.

"המטרה העיקרית של משחק המלחמה הזה היא לשמר את הביטחון של המפרץ הפרסי", אמר אז גנרל חוסיין סלמי, מפקד בכיר במשמרות המהפכה, לסוכנוות הידיעות האירנית.

תמונות ראשונות: תרגיל הענק של אירן

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק