מפעיל ניאו-נאצי לרב יהודי

עד לפני כמה שנים הסתובב פנחס ברמסון ברחובות ורשה וחיפש יהודים, שחורים וערבים שאיתם יוכל לריב, עד שאשתו שבה הביתה עם מסמך שמוכיח כי הוא יהודי - משני הצדדים. פנחס שינה את חייו מהקצה לקצה והפך לרב. זהו סיפור אחד מתוך רבים שמגלים את דתם החדשה באיחור, ובארגון "שבי ישראל" דואגים להחזירם לחיק היהדות

פנחס ברמסון מסתובב היום ברחובות ורשה לבוש בשטריימל עבה ציצית וכובע רחב שוליים, ונזהר שלא להיתקל בחבורות של ניאו-נאצים וגלוחי ראש - אותן חבורות שעד לפני כמה שנים הוא היה חלק מהן. "לבשתי ג'ינס, נעליים צבאיות, והייתי הולך לאוניברסיטה כדי לריב עם שחורים, יהודים וערבים", סיפר על עברו.

במשך שנים הוא היה השתייך לקבוצת ניאו-נאצים ופעל נגד יהודים, עד שיום אחד התרחש השינוי. אשתו של פנחס, ששמו בעבר היה פאבל, הגיעה לביתם מצוידת במסמך ששינה את חייו לנצח. "אתה יהודי משני הצדדים", היא בישרה לו באופן מפתיע. "לא הייתי מסוגל להסתכל על עצמי במראה", סיפר פנחס. "אף פעם לא אהבתי יהודים ופתאום אני אחד מהם? זה נראה לי טירוף".

אמא גילתה לי: אני ואתה יהודים

סיפור דומה קרה גם למיכאל קרול, שגדל במשפחה קתולית אנטישמית. סבא וסבתא שלו מצד אביו הם קתולים, שחינכו אותו על ערכים אנטישמיים מאז שהיה ילד קטן. "הם תמיד אמרו לי שהיהודים גורמים לכל הצרות בעולם", סיפר. כשאמו של מיכאל הביעה התנגדות לדברים, הוא התקשה להבין מדוע אמו יוצאת נגד ההתבטאויות האנטישמיות. עד שנחשפה התגלית ששינתה את חייו.

"אני יהודיה, ולכן גם אתה יהודי", אמרה האם למיכאל במהלך שיחה סתמית. אז הוא הבין שהדעות האנטישמיות של סבו וסבתו, מופנות גם אליו. "הייתי בן 14 כשגיליתי את יהדותי, הרגשתי כאילו עולמי חרב עליי", תיאר את הרגשתו. מאז, מיכאל מתחבר יותר ויותר ליהדותו,ואפילו קיים את מצוות ברית המילה. הסבא והסבתא עדיין לא יודעים על דתו החדשה.

"גילו את הניצוץ היהודי"

אלפי אנשים  שנולדו להורים ניצולי שואה ומשיכו לחיות בפולין מבלי לספר על יהדותם, עדיין לא גילו את יהדותם מחשש שיפגעו בהם. לאחרונה הם מגלים את הסוד לבניהם ולנכדיהם, ובעזרת ארגון "שבי ישראל", הם מגלים עוד ועוד פרטים על העבר היהודי של בני משפחתם.

ארגון "שבי ישראל", הקים לאחרונה שלושה סניפים ברחבי פולין, ולאחרונה התקיים בסניף קראקוב של הארגון כנס בו לקחו חלק 200 יהודים. "יש לנו חובה מוסרית, היסטורית ויהודית להושיט להם יד ולעזור להם", הסביר יו"ר הארגון, מיכאל פרוינד. "יש בהם ניצוץ יהודי שאפילו הגרמנים והקומוניסטים לא הצליחו לכבות".

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק